Zapomniałeś preparatu na komary? Natrzyj się tą rośliną. Możesz ją wyhodować w swoim ogrodzie!

W internecie można znaleźć mnóstwo naturalnych sposobów na najróżniejsze codzienne problemy. Jednak żaden z nich nie jest chyba tak skuteczny, jak ten. Dzięki tej roślinie odstraszysz nie tylko komary, ale także inne insekty.

Jednym z najlepszych naturalnych odstraszaczy owadów jest kwiat dość często rosnący w wielu lasach i łąkach - wrotycz pospolity. Jego charakterystyczny zapach w ekspresowym tempie przegoni uciążliwe insekty. Roślina ma także inne użyteczne zastosowania. Ma bowiem działanie grzybobójcze oraz lecznicze.

Zobacz wideo Te ptaki zjadają nawet kilka tysięcy komarów dziennie

Wrotycz pospolity, czyli jak odstraszyć komary w kilka sekund

Wrotycz pospolity tak dobrze sprawdza się w walce z owadami dzięki tujonowi — związkowi organicznemu, występującemu w formie olejku eterycznego. To właśnie ta substancja zapewnia kwiatom charakterystyczny aromat odstraszający komary i inne insekty. Jednak jak wykorzystać tę właściwość rośliny?

Najprostszym sposobem jest przygotowanie sprayu na bazie wrotyczu, lub po prostu natrzeć nim skórę. Wystarczy, że rozdrobnisz jego kwiaty i delikatnie wetrzesz w odsłonięte miejsca. Możesz także dodać go do wrzącej wody. Powstały w ten sposób wywar przelej do buteleczki z atomizerem i dokładnie spryskaj nim skórę. Pamiętaj jednak, że zbyt duża ilość tujonu potrafi być szkodliwa. Przedawkowanie tej substancji skutkuje najczęściej nudnościami, wymiotami, biegunką, nadmiernym poceniem się, a w niektórych przypadkach zmianą rytmu serca oraz zawrotami głowy.

Inne właściwości wrotyczu. Koniecznie posadź go w swoim ogrodzie!

Oprócz odstraszania owadów wrotycz pospolity ma także inne zastosowania. Kwiat, dzięki zawartemu w niej tujonowi skutecznie zwalcza grzyby i pasożyty atakujące inne rośliny. Po prostu zasadź go w pobliżu ziemniaków, bądź innych warzyw, aby odstraszyć stonkę i inne insekty. Ponadto wrotycz jest również używany w medycynie. Napary i maści z jego kwiatów sprawdzą się w walce z owsikami, wszami, a także przyspieszy gojenie ran. 

Więcej o: