Najbardziej oblegany dworzec w Polsce? To nie Warszawa znajduje się na podium

Jaki jest najbardziej oblegany dworzec w Polsce? Jeśli pierwszym miastem, jakie przyszło ci do głowy, jest Warszawa, to jesteś w błędzie. Urząd Transportu Kolejowego opublikował raport, w którym wskazał najpopularniejsze stacje kolejowe. Stolicy nie znajdziemy na podium.

Urząd Transportu Kolejowego po raz kolejny wskazał najpopularniejsze stacje w Polsce. Wbrew pozorom, na pierwszym miejscu nie znalazła się Warszawa. Stacji w stolicy próżno szukać na podium. Gdzie znajduje się najbardziej oblegany dworzec w Polsce? Sprawdźmy!

Zobacz wideo Katastrofa ekologiczna na Odrze. "Tylko wczoraj wyłowiono tu ok. 2 ton martwych ryb"

Najbardziej oblegany dworzec w Polsce. Dane mogą zaskoczyć

Według danych Urzędu Transportu Kolejowego najpopularniejszą stacją w 2021 roku był… Wrocław Główny. Dworzec ten na najwyższym stopniu podium znalazł się również w ubiegłym roku. W 2021 roku obsłużono na nim 17,11 mln pasażerów. W 2020 - 12,43 mln podróżnych. To wzrost o 38 procent. Na drugim miejscu znalazł się Poznań Główny, na trzecim — Kraków Główny. Dziennie przez te dworce przewija się średnio 41 tys. (Poznań) i 32,2 tys. (Kraków) osób.

Stacja Warszawa Centralna znalazła się dopiero na piątym miejscu pod względem liczby obsługiwanych pasażerów. Z kolei dworce Warszawa Wschodnia oraz Warszawa Zachodnia odnotowały największą liczbę zatrzymań pociągów. W ciągu godziny zatrzymuje się ich tam średnio ponad 30.

Powolny powrót do stanu sprzed pandemii

Urząd zwrócił uwagę, że w 2021 roku pasażerowie stopniowo powracali do korzystania z kolei. Powodem było przede wszystkim zmniejszenie ograniczeń dotyczących przemieszczania się w czasie pandemii. Nastąpił też rozwój oferty przewoźników, a Polacy zaczęli znów chętniej korzystać z transportu zbiorowego.

Jednak, jak zwrócił uwagę Urząd Transportu Kolejowego:

Pomimo lepszej oferty przewozowej i większej mobilności wśród pasażerów na wielu punktach zatrzymań, zwłaszcza w obszarze dużych miast, liczba pasażerów była znacząco niższa niż przed okresem pandemii. Ogólna wielkość wymiany wyniosła 489,2 mln wsiadających/wysiadających. To wzrost o 17,2% w stosunku o 2020 r., ale znacząco mniej niż w 2019 r. kiedy to odnotowano wymianę pasażerską na poziomie ponad 669 mln wsiadających/wysiadających.
Więcej o: