Dostali aż 15 tys. zł mandatu. Dwójka rowerzystów tę przejażdżkę zapamięta na długo

Kilka dni temu policjanci z Kędzierzyna-Koźla zatrzymali dwójkę rowerzystów. Powodem było podejrzane zachowanie. Dzień dla pary zakończył się mandatami o łącznej wysokości 15 tys. złotych.

8 sierpnia ta dwójka rowerzystów zapamięta na długo. 32-letnia kobieta i 42-letni mężczyzna zostali zatrzymani przez policję, która ukarała ich mandatem w łącznej wysokości aż 15 tys. złotych. Skąd ta kwota?

Zobacz wideo Rowerzysta na drodze ekspresowej. Jego podróż przerwali policjanci

Aż 15 tysięcy złotych mandatu dla rowerzystów. Powód? Kuriozalny

Jak podaje policja z Kędzierzyna-Koźla, 8 sierpnia po godzinie 19:00 funkcjonariusze drogówki zauważyli dwójkę rowerzystów. Ich uwagę zwrócił podejrzany styl jazdy, jednoznacznie wskazujący na stan upojenia alkoholem. Gdy jeden z policjantów dał rowerzystom sygnał do zatrzymania, ci szybko zaczęli uciekać. Dopiero sygnały świetlne i dźwiękowe z podążającego za nimi radiowozu przekonały parę, że ucieczka na rowerach może się nie udać. Po kontroli trzeźwości podejrzenia funkcjonariuszy potwierdziły się ostatecznie. Kobieta miała w organizmie blisko 1,5 promila alkoholu, a mężczyzna niemal 2 promile.

Za jazdę w stanie nietrzeźwości oboje otrzymali mandaty w wysokości 2500 zł. Za niezastosowanie się do poleceń policjanta i próbę ucieczki przed kontrolą oboje zostali ukarani mandatem w wysokości 5000 zł. Para swoją przygodę zakończyła mandatami o łącznej wysokości 15 tysięcy złotych. Policjanci zaapelowali do rowerzystów i kierowców:

Apelujemy do wszystkich miłośników jednośladów o rozsądek. #WłączMyślenie – nie wsiadaj za kierownicę pod wpływem alkoholu.

Kary dla rowerzystów. Nie tylko za jazdę pod wpływem alkoholu

Od stycznia 2022 roku obowiązuje znowelizowana ustawa Prawo o ruchu drogowym. Zmianie uległ też taryfikator mandatów dla rowerzystów. O czym powinni pamiętać? Za jazdę w stanie po spożyciu alkoholu mogą otrzymać mandat w wysokości 1000 zł, za jazdę w stanie nietrzeźwości - 2500 zł. Za niewłaściwie wyposażony rower może grozić mandat od 50 do 200 zł. Rowerzyści powinni przede wszystkim pamiętać o działających światłach — jednym białym lub żółtym z przodu oraz jednym czerwonym odblaskowym i jednym czerwonym pozycyjnym z tyłu.

Mandat można otrzymać również za jazdę po chodniku, maksymalna kwota wynosi 300 zł. Ustawa wymienia jednak wyjątki. Po chodniku rowerzysta może poruszać się w sytuacji, gdy ma pod opieką jadące rowerem dziecko w wieku do 10 lat, gdy nie ma wydzielonej drogi dla rowerów, a na ulicy obowiązuje ograniczenie prędkości powyżej 50 km/h lub gdy jazda ulicą zagrażałaby bezpieczeństwu.

Więcej o: