Zanim zjesz ten owoc, sprawdź, czy jest dojrzały. Inaczej możesz się poważnie zatruć

Ten owoc co roku jest hitem lata. Jego słodki i orzeźwiający smak doskonale pasuje do sałatek owocowych, napojów i różnych drinków. Mało kto jednak wie, że niedojrzały jest mocno trujący. Jeśli nie chcesz narazić się na nieprzyjemne konsekwencje, koniecznie sprawdź, czy owoc nadaje się do zjedzenia.

Ananas to jeden z najczęściej kupowanych owoców przez Polaków. Słodki przysmak idealnie sprawdza się w wielu ciastach, deserach i drinkach. Jednak zanim po niego sięgniesz, koniecznie sprawdź, czy jest dojrzały. Zerwany zbyt wcześnie, ananas jest trujący!

Zobacz wideo Jak mrozić owoce? Jak usunąć plamę z truskawek? Jak pozbyć się pestek z czereśni? Rozwiązujemy letnie problemy

Jak sprawdzić, czy ananas jest dojrzały? Zwróć uwagę na jego kolor

Po czym najprościej rozpoznać dojrzałego ananasa? Przede wszystkim po kolorze jego skórki. Owoce gotowe do jedzenia mają charakterystyczny jasnopomarańczowy odcień wewnątrz swoich "łusek", otoczony ciemniejszą brązową barwą. Jego liście są wtedy widocznie zielone i trudno je wyrwać. Spróbuj także nacisnąć na skórkę ananasa. Jeśli poczujesz słodki zapach, możesz być pewien, że owoc jest już gotowy do zjedzenia

Pamiętaj, aby zawsze kupować ananasa w całości. Wiele sklepów ma w swojej ofercie owoc pokrojony już wcześniej w ćwiartki lub połówki. W takich przypadkach nie sposób sprawdzić, czy przekrojone porcje nadają się do spożycia. Ponadto, po zakupie ananasa możesz poczekać kilka dni. Przez ten czas owoc powinien wystarczająco dojrzeć. Pokrojone kawałki nie są w stanie tego zrobić. Co gorsza, po kilku dniach najpewniej zaczną się już psuć. 

To przez tę substancję ananas jest trujący, Jak działa bromelaina?

Ananas jest bogaty w bromelainę — mieszankę enzymów odpowiadających za trawienie białka. Jaki wpływ na nasz organizm ma ta substancja? Jej działanie można odczuć już w jamie ustnej. To właśnie ona sprawia, że podczas jedzenia owocu odczuwamy pieczenie języka i gardła. Enzymy delikatnie trawią znajdujący się na nich naskórek. Oprócz powodowania podrażnień bromelaina ma także inny wpływ na nasze ciało. W większych ilościach może zadziałać jak środek przeczyszczający. 

Więcej o: