Jak uprawiać słoneczniki w ogrodzie? "Kwiaty lata" mogą zachwycać swoim wyglądem aż do jesieni

Słoneczniki to bez dwóch zdań jedne z najbardziej rozpoznawalnych kwiatów. Ich długie, żółte płatki upiększają każdy ogród. Kwiaty są łatwe w uprawie, jednak aby kwitły aż do jesieni, należy znać kilka prostych trików. Jak zadbać o zdrowe i bujne słoneczniki? Oto kilka porad.

Kwiaty słońca oprócz pięknego wyglądu zapewniają także pożywny plon w postaci swoich nasion. Nie można się więc dziwić, że słoneczniki tak często można spotkać w wielu ogrodach. Roślina ma kilka różnych odmian, a niektóre z nich można nawet uprawiać w doniczkach. Na szczęście triki na piękne kwiaty dotyczą praktycznie wszystkich rodzajów rośliny. Słoneczniki w ogrodzie - sprawdzone sposoby na zdrowy rozwój. 

Zobacz wideo Słonecznik poprawia nastrój! Ma sporo kalorii, ale nie tuczy!

Słoneczniki w ogrodzie. Jak powinno się je siać?

Siejąc słoneczniki, w pierwszej kolejności należy wybrać na to odpowiednie miejsce. Kwiaty lubią dobrze naświetlone powierzchnie, które są również osłonięte przed działaniem wiatru. Jak każdy wie, roślina w trakcie dnia obraca się do słońca, przyjmując kluczowe dla jej rozwoju promienie. Z tego powodu słoneczniki nie mogą zostać zasadzone w miejscu zacienionym, lub przy obiekcie, który blokuje im dostęp do światła. 

Słoneczniki potrafią urosnąć w ciągu kilku miesięcy do  ponad 3 metrów! Z powodu szybkiego wzrostu, roślinę dobrze jest zasadzić w żyznej glebie, bogatej w składniki odżywcze. Podłoże powinno być także dobrze przepuszczalne. Kwiaty źle znoszą przesuszenia, jednak jeszcze gorzej reagują na zbyt mokrą ziemię. Z tego powodu pamiętaj, aby podlewać je regularnie lub gdy tylko widzisz, że gleba, w której je zasiano, jest już przeschnięta.

Nasiona słonecznika najlepiej siać na głębokości około 3 centymetrów. Co więcej, w jednym miejscu najlepiej jest zostawić kilka nasion. Po krótkim czasie będziesz w stanie stwierdzić, która z roślin jest najsilniejszym okazem. Każdy kwiat powinien mieć dla siebie sporo wolnej przestrzeni, a konkretniej 75x50 cm. 

Jak pielęgnować słoneczniki w ogrodzie? Skuteczne triki na bujne kwiaty

Dobrym sposobem na bujne i długotrwałe kwitnienie jest ściółkowanie gleby. Polega ono na przykrywaniu ziemi, w której zasadzony jest kwiat, odpowiednimi materiałami. W przypadku tych roślin dobrze jest wykorzystać elementy pochodzące z natury. Słoneczniki będą się szybko rozwijać pod "pierzyną" wykonaną ze zmielonej kory drzew iglastych, kompostu lub obornika oraz świeżo skoszonej trawy. Jeśli chcesz nawozić swoje kwiaty, koniecznie sięgnij po środki o dużej zawartości  boru i molibdenu. Aby przedłużyć okres kwitnienia rośliny, poleca się także ścinanie przekwitniętych pąków. 

Więcej o: