1000 zł nagrody dla posiadacza najstarszej pocztówki z Gdańska. Cenne życzenia noworoczne z 1888 roku!

Życzenia noworoczne z Gdańska na Śląsk 29 lutego 1888 r. to jak na razie najstarsza znaleziona gdańska pocztówka. Jej posiadacz otrzymał w nagrodę 1000 zł! Dlaczego życzenia wysłano dopiero pod koniec lutego? Co wiadomo o nadawcy i adresacie? Widokówka skrywa wiele tajemnic.

Najstarszą znalezioną widokówkę z Gdańska nadano 29 lutego 1888 r. Została odkryta w kolekcji Tadeusza Zająca. Mężczyzna jako nagrodę otrzymał 1000 zł! Pocztówka została nadana z ul. Kowalskiej 22 w Gdańsku przez rodzinę v. Morstein, a adresatem był dyr. Berhard Lahs z Kamienia Ząbkowickiego na Śląsku. 

Zobacz wideo Archeologiczny unikat w centrum Warszawy

Ta najstarsza gdańska widokówka ma 134 lata! Jakie zagadki skrywa?

Jak podaje portal TVN24, pocztówka skrywa w sobie wiele tajemnic. Między innymi to, że nadano ją z innego adresu, niż miejsce zamieszkania rodziny Morsteinów, które znajdowało się przy ul. Hundegasse (dzisiaj to ul. Ogarna). Nie wiadomo też, kim był ów dyr. Lahs i dlaczego życzenia noworoczne przesłano do niego dopiero 29 lutego!

Jak kiedyś drukowano pocztówki? Proces tworzenia widokówek

Proces drukowania najstarszych pocztówek był podzielony na kilka etapów. Wyjaśnia to Jerzy Wojciech Wołodźko z Muzeum Gdańska. 

Litograf musiał, w zależności od ilości kolorów, wykonać skomplikowany rysunek na jednym lub kilku kamieniach litograficznych i potem, na prasie spasować kolejne nadruki. Nakłady mogły być nieograniczone i wynikały jedynie z popytu. Parowe maszyny litograficzne mogły wydrukować do 500 odbitek na godzinę. Z pokazanego na wystawie unikatowego kamienia z rysunkiem pocztówki, z gdańskiej pracowni Juliusa Sauera, można jeszcze dziś wydrukować kolejny nakład widokówek z miejscowości Żuławki

Muzeum Gdańska czeka na informacje o jeszcze starszej pocztówce

Muzeum Gdańska do końca roku czeka na informacje od posiadaczy jeszcze starszych kartek. Nie wyznaczają już jednak za nie nagrody, natomiast oferują, aby wyznaczył ją sam posiadacz cennych kartek. Można również przekazać obiekty nieodpłatnie i zostać dzięki temu Darczyńcą Muzeum Gdańska.

Więcej o: