Nawet do 3 lat więzienia za wypadek na hulajnodze. 22-latek "nie krył zdziwienia"

Hulajnogi elektryczne cieszą się coraz większą popularnością. Niestety, oznacza to również większą liczbę wypadków i zdarzeń z udziałem tych pojazdów. O tym, co może grozić osoby łamiącej przepisy, przekonał się 22-latek z Łodzi.

Coraz częściej słyszymy o zdarzeniach z udziałem hulajnóg elektrycznych. Powody bywają różne, najczęściej jest nim brawurowa i nierozsądna jazda. 22-letni mieszkaniec Łodzi przekonał się, że obowiązujące przepisy to nie żarty. Grozi mu nawet do 3 lat więzienia.

Zobacz wideo Hulajnogi elektryczne. Co wolno? Czego nie wolno? [Źródło: KWP Olsztyn]

Nawet do 3 lat więzienia za wypadek na hulajnodze. Powód?

11 sierpnia łódzcy policjanci otrzymali informację o zdarzeniu na ulicy Pomorskiej. 22-letni mężczyzna kierujący hulajnogą elektryczną wyjeżdżał z parkingu. Włączając się do ruchu, zapomniał o zachowaniu ostrożności i ustąpieniu pierwszeństwa. To doprowadziło do zderzenia z poruszającą się również na hulajnodze elektrycznej 18-latką, w wyniku którego kobieta upadła. Została wezwana karetka, która zabrała 18-latkę do szpitala. Przybyli na miejsce zdarzenia policjanci wyczuli od 22-latka woń alkoholu i postanowili przeprowadzić badanie alkomatem. Okazało się, że mężczyzna miał prawie 0,5 promila alkoholu w organizmie.

Mężczyzna nie krył zdziwienia, że urządzenie wykazało taki wynik. Mundurowym tłumaczył, że pił w nocy w trakcie imprezy ze znajomymi. Rano czuł się bardzo dobrze i był 100% pewny, że jest trzeźwy.

- piszą łódzcy policjanci. Za kierowanie hulajnogą po spożyciu alkoholu oraz spowodowanie wypadku grożą mężczyźnie nawet 3 lata pozbawienia wolności.

Policjanci przypominają o obowiązującym prawie

Obowiązujące prawo o ruchu drogowym nakazuje kierującym hulajnogą elektryczną poruszanie się po drodze lub pasie dla rowerów zgodnie z ich kierunkiem, z maksymalną prędkością 20 km/h. Gdy brakuje wyznaczonego pasa, kierujący hulajnogą mają obowiązek korzystania z jezdni, jeśli dozwolona na niej prędkość jest nie większa niż 30 km/h.

Kierujący hulajnogą może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów

- przypominają policjanci i zwracają uwagę na zachowanie zasad. Poruszający się chodnikiem kierujący hulajnogą musi pamiętać o jeździe z prędkością zbliżoną do pieszego, zachowywaniu szczególnej ostrożności oraz ustępowaniu pierwszeństwa.

Więcej o: