Kurzajki to nieprzyjemne zmiany skórne, które swoim wyglądem mogą przypominać odciski. Za ich powstanie odpowiedzialne są wirusy brodawczaka ludzkiego — zarażenie wirusem HPV. Łatwo można zarazić się poprzez kontakt fizyczny z osobą zainfekowaną, lub nawet używanie tego samego przedmiotu. Aby doszło do zakażenia, skóra musi być uszkodzona. Kurzajki różnią się między sobą kształtem i kolorem. Dermatolog z pewnością oceni, jaki to typ schorzenia i zaproponuje odpowiednie leczenie. Niestety kurzajki to problem, który często lubi powracać, a ich zwalczanie bywa długotrwałe i trudne. Jak można zatem wspomóc walkę z nimi domowym sposobem?
Aby pozbyć się kurzajki, warto zastosować rośliny, które przyniosą ulgę. Wyciskanie soku z łodygi jaskółczego ziela (glistnika) na kurzajkę pomoże w zniwelowaniu problemu. Należy przy tym uważać, by nie dostał się do oczu bądź ust, gdyż ma trujące działanie! Nie powinni stosować go również alergicy, gdyż może uczulać.
Mleczko z łodygi mniszka lekarskiego działa podobnie. Wystarczy dwa razy dziennie smarować nim kurzajkę.
Można też robić kilka razy dziennie okłady ze zmiażdżonego czosnku — należy umieścić go na kurzajce i zakleić plastrem. Trzeba przy tym zachować szczególną ostrożność, gdyż czosnek może podrażnić skórę, a w skrajnych wypadkach wywołać nawet poparzenie.
Aby pozbyć się brodawek, warto smarować je dwa razy dziennie nierozcieńczonym olejkiem herbacianym i poczekać do jego wchłonięcia. Olejek ten ma silne działanie odkażające i przeciwwirusowe Efekty powinny być widoczne po kilku dniach.