Jak się pozbyć muszek owocówek? Sięgnij po tę przyprawę, a owady znikną na dobre

Muszki owocówki to problem nie tylko latem. Choć są niewielkie i żyją dość krótko, są prawdziwym utrapieniem. Wystarczy zapomniany kawałek owocu, by pojawiła się ich cała chmara. Jak się pozbyć muszek owocówek? Sięgnij po sprawdzone sposoby.

Muszki owocówki to szkodniki, które powodują skażenie żywności różnymi drobnoustrojami. Rozmnażają się w błyskawicznym tempie i występują niemal wszędzie, od domów przez sklepy i restauracje po śmietniki. Wystarczy kawałek cytryny czy jabłka pozostawiony na blacie w kuchni, by już po kilku dniach pojawiło się ich kilkadziesiąt. By uniknąć inwazji, warto sprawdzić, jak się pozbyć muszek owocówek.

Zobacz wideo Pięć sposobów na uciążliwe insekty. Jak pozbyć się mrówek, muszek czy komarów?

Sposób na muszki owocówki. Jak uniknąć inwazji?

Do pojawienia się muszek nie potrzeba wiele. Wystarczy kawałek owocu lub warzywa, butelka po soku czy piwie albo słoik po dżemie. Owady te składają jaja w pobliżu fermentującej żywności lub wilgotnych materiałów. Jednorazowo muszka może złożyć nawet 500 jaj! To dlatego tak ważne jest zapobieganie ich pojawieniu się i szybkie działanie. Jak uniknąć ataku muszek owocówek? Przejrzałe lub fermentujące owoce i warzywa wyrzucaj do odpowiednich pojemników. Myj je po przyniesieniu ze sklepu i ostrożnie wybieraj świeże produkty. Regularnie wyrzucaj śmieci i trzymaj je w zamkniętym pojemniku. Dbaj też o porządek w kuchni, regularnie czyść zlew i odpływy. Nie pozostawiaj rozlanego soku czy piwa. W oknach możesz zamontować siatki ochronne. Co robić, gdy mimo wszystko w domu pojawiły się muszki owocówki?

Jak się pozbyć muszek owocówek? Sięgnij po te sprawdzone sposoby

W pozbyciu się tych owadów pomogą domowej roboty pułapki. Do ich przygotowania nie potrzebujesz skomplikowanych produktów, są też banalnie proste w wykonaniu.

Jednym z najprostszych sposobów jest pułapka z octu jabłkowego. Wystarczy, że wlejesz odrobinę tego produktu do szklanki lub słoika, a wierzch przykryjesz folią. Zabezpiecz ją gumką i zrób kilka otworów. Pułapkę pozostaw w kuchni. Zapach octu zwabi owady do środka, a folia uniemożliwi im wydostanie się. Na dno słoika, zamiast octu, możesz wrzucić kawałek przejrzałego owocu.

Innym z domowych sposobów na walkę z muszkami owocówkami jest pułapka z octu i płynu do mycia naczyń.

  • Do słoika lub małej miski wlej ocet jabłkowy.
  • Dodaj kilka kropli płynu do mycia naczyń. Nie mieszaj.
  • Postaw na blacie kuchennym.

Odstraszająco na muszki owocówki zadziałają niektóre zapachy. Najlepiej sprawdzą się mentol i lawenda oraz bazylia. Na parapecie kuchennym możesz zasadzić lawendę i bazylię w doniczce. Możesz też wykorzystać olejki eteryczne i wlać je do dyfuzora lub słoika.

By uniknąć złożenia jaj w produktach, które trzymasz na blacie, możesz umieścić w ich pobliżu goździki. Ich zapach skutecznie zamaskuje woń owoców i odstraszy szkodniki. Kilka goździków wbij w połówkę cytryny. Możesz też udekorować nimi jabłko i umieścić je w koszu z owocami.

Więcej o: