Okazuje się, że już nie tylko kultura ma znaczenie podczas tego, co mówisz, odbierając telefon. Z roku na rok przybywa nowych metod oszustów. Na szczęście coraz szybciej takie techniki wychodzą na światło dzienne i są nagłaśniane. Oprócz szeroko już znanego sposobu "na wnuczka" jest też wiele innych, z którymi warto się zapoznać. Ich znajomość pomoże uniknąć dodatkowych, nieplanowanych kosztów.
Te dwa słowa mogą zostać wyrwane z kontekstu i wykorzystane przez nieuczciwe firmy jako zgoda na zawarcie umowy. Jest to niezgodne z prawem, ale późniejsze dochodzenie do swoich racji z pewnością będzie trudne i czasochłonne. Jeśli często odbieramy rozmowy od nieznanych numerów, warto wyrobić sobie nowy nawyk, który potencjalnie pomoże uniknąć oszustwa.
Dobrze jest zacząć używać słów takich jak "halo" lub "słucham". Ataki występują coraz częściej, dlatego należy zachować czujność. Szczególnie niebezpieczne są te w wykonaniu osób podszywających się pod pracowników banku, którzy straszą włamaniem na konto i wymuszają podanie haseł. Jeśli się nabierzemy, może się to skończyć ogromnymi długami.
Jeśli niefortunnie padniemy ofiarą oszustów i umowa dojdzie do skutku, należy pamiętać, że istnieje możliwość odstąpienia od niej w ciągu 14 dni bez konieczności podania przyczyny. Z tego przywileju można skorzystać, jeśli została ona zawarta na odległość i poza lokalem przedsiębiorstwa. Ustawa nie określa formy tego odstąpienia i pozostawia stronom dowolność.
Jeśli z drugą stroną nie uda się w tej kwestii dogadać, należy przygotować odpowiednie oświadczenie, w którym w jasny sposób wyraża się wolę odstąpienia od umowy. Następnie należy przesłać ją na adres siedziby (najlepiej za potwierdzeniem odbioru) lub adres e-mail przedsiębiorcy.