Jak zmienić kolor hortensji ogrodowej? Jeden trik wystarczy, by krzewy nabrały zupełnie nowego wyglądu

Hortensja to piękny krzew, który cieszy oko niejednego ogrodnika. Czasem jej kolor zaczyna nudzić. Warto zastanowić się, czy istnieje na to jakieś rozwiązanie. Jak zmienić kolor hortensji ogrodowej? To nie musi być trudne, a dzięki temu kwiaty na nowo zaciekawią.

Hortensja to bardzo efektowny krzew, wobec którego nie da się przejść z obojętnością. Popularność zawdzięcza temu, że nie ma wielu wymagań i pięknie prezentuje się w ogrodzie. W zależności od miejsca i pewnych trików można łatwo zmieniać kolory kwiatów — z niebieskiego na różowy i odwrotnie.

Zobacz wideo Modne pomysły na prezenty z kwiatów

Jak zmienić kolor hortensji ogrodowej? Dla uzyskania koloru niebieskiego kluczowe znaczenie ma pH gleby

Odczyn pH gleby ma kluczowe znaczenie w oddziaływaniu na zabarwienie kwiatu hortensji. Niebieskie kwiaty otrzymamy w kwaśnym podłożu. Istnieją domowe sposoby, dzięki którym da się wpłynąć na ten odczyn tak, by uzyskać upragniony efekt. Lubisz kawę? Dobrze się składa! Fusy mają działanie zakwaszające, więc warto wykorzystać je na podłożu, na którym rośnie krzew. Po pewnym czasie przyniesie to efekt niebieskich kwiatów.

Można też zmieszać glebę z kwaśnym torfem, a rezultat będzie podobny. Dobre działanie mają również preparaty zawierające glin, takie jak siarczan potasowo-glinowy (ałun). Zmieni on kolor kwiatu na niebieski. Wystarczy w okresie kwitnienia raz w tygodniu podlewać krzewy dwoma litrami wody z rozpuszczonymi 10 g ałunu.

Różowe kwiaty uzyskamy w wapiennym podłożu. Zastosuj skorupki z jajek!

Na uzupełnienie wapnia w glebie pomyślne działanie mają skorupki z jajek — dzięki nim można uzyskać różowy kolor kwiatu hortensji. Aby osiągnąć ten efekt, warto również uzupełnić podłoże gleby bezpośrednio o wapń. Kilkutygodniowe podlewanie wodą zawierającą ten składnik powinno sprawić, że kolor niebieski zacznie zanikać. Kiedy pH osiągnie wartość między 6,0 i 6,2, kwiaty się zaróżowią.

Więcej o: