Jak dbać o paprocie domowe, by pięknie i bujnie rosły? Podlej roślinę tym naparem, a nie pożałujesz

Paprocie to od lat jedne z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Odpowiednio pielęgnowane potrafią cieszyć oko przez lata. Zdarza się jednak, że nie potrafimy sprostać ich wymaganiom. Sprawdź, jak dbać o paprocie domowe.

Paprotki cieszą się niesłabnącą popularnością. Nie tylko ze względu na zielone liście, lecz także zdolność oczyszczania i nawilżania powietrza. Jak każda roślina doniczkowa, mają swoje potrzeby. Jak dbać o paprocie domowe? Wypróbuj te domowe sposoby.

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Jak dbać o paprocie domowe? Uważaj, w jaki sposób je podlewasz

Przede wszystkim wybierz dla nich odpowiednie miejsce w mieszkaniu. Paprocie w naturze rosną w leśnym podszyciu, nie powinny być więc wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. To może sprawić, że na liściach pojawią się poparzenia. Ustaw doniczkę w miejscu jasnym, o rozproszonym świetle, które przez minimum dwie godziny dziennie jest naświetlone.

Paprocie wymagają też stale wilgotnego podłoża i odpowiedniej wilgotności powietrza. Liście możesz zraszać lub postawić doniczkę na podstawce wypełnionej kamieniami i wodą, ale uważaj, by nie sięgała ona dna pojemnika. Ziemię wymieszaj z włóknem kokosowym lub keramzytem i perlitem, by zwiększyć jego przepuszczalność. Uważaj też, by nie przelać paproci. Użyj odstanej wody o temperaturze pokojowej.

Domowy nawóz do paproci. Dzięki niemu będą bujne i zdrowe

Jednym z najprostszych domowych nawozów do paproci jest herbata. Mocny napar świetnie nadaje się do podlewania. Zaparz torebkę, najlepiej czarnej herbaty, a po przestudzeniu podlej nią rośliny. Dzięki temu liście będą soczyście zielone. Pamiętaj, by napój był przestudzony i bez dodatku cukru.

Paprocie dobrze czują się w podłożu o kwaśnym odczynie. Z tego powodu warto do podlewania wykorzystywać również fusy z kawy. Zalej je wodą i odczekaj chwilę. Naparem podlewaj rośliny umiarkowanie. Wysuszone fusy możesz również wymieszać z wierzchnią warstwą podłoża.

Więcej o: