Prawo jazdy do wymiany. Ten obowiązek czeka na każdego kierowcę. Znamy ostateczny termin i nowe ceny

Obowiązek wymiany prawa jazdy dotyczy każdego. Również osoby, które przed 2013 rokiem otrzymały bezterminowy dokument. Za niedopilnowanie terminu grozić mogą spore kary. Do kiedy należy wymienić prawo jazdy?

Od 2013 roku prawa jazdy wydawane są maksymalnie na 15 lat. W niektórych przypadkach termin ważności dokumentu może być krótszy. Powodem są najczęściej poważne wady wzroku wymagające regularnej kontroli. Obowiązek wymiany dokumentów, gdy te tracą ważność, dotyczy każdego, nie tylko kierowców. Okazuje się, że również osoby, którym przed 2013 rokiem wydano bezterminowe prawo jazdy, będą musiały je wymienić.

Zobacz wideo Jechał po alkoholu i narkotykach. To jednak dopiero początek listy... Policja znalazła coś jeszcze

Prawo jazdy do wymiany. Obowiązek dotyczy każdego kierowcy

Już od lat nie wydaje się w Polsce bezterminowych praw jazdy. Maksymalny okres ważności tego dokumentu wynosi 15 lat. W razie wykrycia problemów zdrowotnych termin może być krótszy. Pilnowanie ważności prawa jazdy jest istotne, bo może uchronić nas przed mandatem. Za prowadzenie pojazdu bez ważnych uprawnień może nam bowiem grozić mandat w wysokości od 1500 zł do nawet 5000 zł.

Obowiązek wymiany dotyczy również osób, które posiadają bezterminowe prawo jazdy, wydawane do 18 stycznia 2013 roku. Ma to związek z wprowadzeniem nowego wzoru dokumentu.

Do kiedy trzeba wymienić prawo jazdy? Znamy termin i ceny

Bezterminowe prawa jazdy będzie trzeba wymienić od 2028 roku. Ostateczny termin minie w 2033 roku. Nowy dokument będzie wydawany na 15 lat. Co ważne, uprawnienia do kierowania będą jednak bezterminowe. Konieczna będzie więc jedynie wymiana samego dokumentu, bez badań lekarskich.

Wymiana prawa jazdy wiąże się niestety z wydatkiem. Aktualna cena wynosi 100 zł i 50 gr. W koszt wliczona jest opłata komunikacyjna i ewidencyjna. Opłatę należy uiścić przelewem bankowym lub w urzędzie, w którym składany jest wniosek. Pamiętaj, by potwierdzenie wpłaty dołączyć do wniosku, razem z aktualnym zdjęciem oraz kserokopią starego prawa jazdy. Kierowcy, którym wydano terminowy dokument, muszą liczyć się również z opłatą za badanie lekarskie. Jego koszt jest stały i wynosi 200 zł.

Więcej o: