Mandaty nawet do 5000 zł. To już pewne! 17 września wchodzą nowe przepisy

To już pewne - 17 września 2022 r. wejdą w życie nowe przepisy o recydywie. W związku z tym niektóre mandaty mogą wynieść nawet 5000 zł! Ustawodawca ma nadzieję, że przy takich kosztach kierowcy zaczną zachowywać większą ostrożność podczas prowadzenia pojazdów.

Wielu kierowców niestety zdążyło się już przekonać, że od 1 stycznia bieżącego roku mandaty za przekroczenie prędkości są znacznie wyższe i mogą wynieść nawet 1000-2000 zł. To jednak jeszcze nie koniec zmian w tym roku! Nadchodzą kolejne, a ich początek będzie miał miejsce już 17 września.

Zobacz wideo 13 tysięcy złotych mandatu i 28 punktów karnych dla motocyklisty

Nowe przepisy o recydywie. Kierowco! Lepiej nie popełniaj drugi raz tego samego błędu, bo może to być bardzo kosztowne

Jak podaje portal Autokult.pl, we wrześniu wejdą w życie nowe przepisy o recydywie. Oznaczają one, że jeśli dany kierowca popełni wykroczenie, a w ciągu dwóch lat zostanie przyłapany na nim ponownie, zapłaci podwójną stawkę mandatu! Nie zostanie jednak podwojona liczba punktów karnych. W związku z wejściem w życie nowych przepisów niektóre mandaty mogą wynosić nawet 5000 zł! Wyższy koszt mandatów ma za zadanie zmianę postępowania kierowców podczas jazdy i zachowanie przez nich większej ostrożności. 

Wyższe mandaty, nawet do 5000 zł. Za co dokładnie?

W art. 38 Prawa o ruchu drogowym dodano następujący zapis: "Kierującemu pojazdem mechanicznym ukaranemu za wykroczenie określone w art. 86 par. 1a i 2, art. 86b par. 1, art. 87 par. 1 art. 92 par. 2, art. 92a par. 2, art. 92b, art. 94 par. 1 albo art. 97a, który w ciągu dwóch lat od ostatniego prawomocnego ukarania popełnia to samo wykroczenie, wymierza się karę grzywny w wysokości nie niższej niż dwukrotność dolnej granicy ustawowego zagrożenia". 

Co ważne, bez zmian pozostaje zapis mówiący o tym, przy jednym wykroczeniu kara nie może być wyższa, niż 5000 zł. Jeśli w tym samym czasie dokona się złamania kilku przepisów, kara nie wyniesie więcej, niż 6000 zł.

Czy karanie mandatami jest wystarczające? Trzeba zajrzeć głębiej

Sylwester Pawłowski z projektu edukacyjnego "Świadomy Kierowca" w rozmowie z Autokult.pl wytłumaczył, że samo karanie nie wystarczy. 

Należy przeprowadzić solidny audyt dróg i ich oznakowania, a następnie poprawić niedociągnięcia na tym polu. Zadaniem państwa jest też poprawa w dziedzinie nieuchronności kary – choćby poprzez zwiększenie liczby fotoradarów czy intensyfikację pracy policji drogowej oraz stworzenie sprawniejszego systemu ratownictwa. (...) Jeśli chcemy mniejszej liczby drogowych tragedii, państwo musi zmierzyć się z wszystkimi tymi problemami, bo samo karanie to za mało.
Więcej o: