Jak prać ręczniki, żeby znów były miękkie i puszyste? Te domowe sposoby sprawią, że będą jak nowe

Po kilku praniach ręczniki często stają się szorstkie i nieprzyjemne. Zakup nowych wiąże się ze sporym wydatkiem. Można jednak tego uniknąć, jeśli tylko zna się i stosuje kilka zasad dotyczących ich czyszczenia. Jak prać ręczniki, aby znów wyglądały jak nowe? Oto sprawdzone domowe sposoby.

Pranie ręczników nie jest zbyt trudne, jednak bez dwóch zdań należy znać kilka podstawowych zasad. Niewłaściwe czyszczenie może szybko sprawić, że staną się szorstkie lub nieprzyjemne w dotyku. Jak prać ręczniki, aby jak najdłużej pozostały miękkie i pachnące? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Zobacz wideo Czy ręczniki trzeba prać co kilka dni?

Jak prać ręczniki? Pamiętaj o tych zasadach i ciesz się efektami

Biorąc się za pranie ręczników, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Już na samym początku musisz oddzielić jasne i ciemne kolory. Ręczniki są jeszcze bardziej podatne na blaknięcie i odbarwienie niż ubrania. O czym jeszcze powinno się pamiętać?

  • Wkładając ręczniki do pralki, zostaw trochę wolnego miejsca w bębnie. Zbyt przeładowane urządzenie sprawi, że stracą sprężystość i nie będą tak puszyste, jak kiedyś. 
  • Nie używaj za dużo detergentów. Ręczniki pod wpływem chemikaliów mogą stać się sztywne i nieprzyjemne. Nie używaj także płynu do płukania tkanin. Środek, który świetnie sprawdza się podczas prania ubrań, zupełnie nie nadaje się przy czyszczeniu ręczników. Detergent zatrzymuje na tkaninie wilgoć, przez którą materiał staje się twardy.
  • Pierz ręczniki w temperaturze od 40 do 60 stopni Celsjusza. Gorąca woda zmiękczy i odkazi materiał, jednocześnie nie kurcząc go.
  • Wybierz program, który jest stosunkowo długi i nie przekracza 1000 obrotów na minutę. Dzięki temu lepiej usuniesz brud i bakterie włókien ręczników. 
  • Po wyciągnięciu ręcznika z pralki strzepnij z niego nadmiar wody. W ten sposób skrócisz czas suszenia, a materiał stanie się jeszcze bardziej puszysty.

Zamiast płynu do płukania tkanin użyj... octu. Sprawdzony trik skutecznie zmiękczy materiał

Ocet, dzięki swoim właściwościom czyszczącym szybko pozbędzie się niewidocznego nalotu osadzającego się na powierzchni ręcznika. Wystarczy, że wlejesz szklankę kwasu do przegródki na płyn do płukania tkanin i włączysz wybrany program. Te niecałe 200 ml płynu sprawi, że twoje ręczniki odzyskają dawną miękkość i znów staną się puszyste. Co więcej, ocet nie tylko wpłynie na delikatność materiału, ale także odkazi go, pozbywając się niechcianych bakterii i resztek detergentów.

Więcej o: