Jak wyczyścić srebro? Cztery sposoby, dzięki którym odzyska dawny blask. Są niezawodne!

Co zrobić, gdy biżuteria traci swój blask, a jej wygląd już tak nie zachwyca? Jak wyczyścić srebro? Wystarczy wykorzystać cztery proste, domowe sposoby. Nie są wcale trudne, a większość tych produktów z pewnością znajdziesz w swojej kuchni lub łazience.

Z czasem okazuje się, ze nasza srebrna biżuteria czernieje i traci swój blask. To wina oddziaływania czynników zewnętrznych na ten surowiec — cząstek dwutlenku siarki. Pora o nią zadbać, bo regularne czyszczenie srebra jest kluczowe! To nie czas, żeby się poddać i wyrzucić biżuterię. Na szczęście z tymi domowymi sposobami przekonasz się, że czyszczenie jest bardzo łatwe. 

Zobacz wideo Jak wyczyścić i spakować świecidełka?

Jak wyczyścić srebro? Zastosuj sodę oczyszczoną i ocet

Przygotuj 1 litr gorącej wody, 1 łyżeczkę sody i 1 łyżeczkę octu. Połącz ze sobą składniki i w powstałym roztworze zanurz na 15 minut srebrną biżuterię. Przepłucz ją czystą wodą i przetrzyj ściereczką, a biżuteria będzie czysta.

Nie wiesz, jak usunąć nalot ze srebra? Czyszczenie folią aluminiową przyniesie zaskakujący efekt

Potrzebne będą następujące składniki:

  • pół szklanki octu
  • 2 łyżki soli kuchennej
  • 2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 2 szklanki gorącej wody

Aby wyczyścić srebro, wystarczy wyłożyć szklane naczynie folią aluminiową, wlać do niego roztwór powstały z połączenia powyższych składników, włożyć do płynu srebrne przedmioty i odczekać, aż wystygnie. Po tym czasie należy wypolerować przedmioty folią aluminiową, usuwając wytrącony nalot.

Jak wyczyścić srebro bez sody? Szare mydło nie tylko do mycia ciała

Wystarczy rozpuścić w misce z ciepłą wodą szare mydło, dodać sok z połowy cytryny i włożyć do roztworu srebrny przedmiot. Po 15 minutach należy go osuszyć i wypolerować.

Do czyszczenia srebra świetnie sprawi się też... piwo! Wystarczy pociemniałe srebro włożyć do słoika z  tym trunkiem i pozostawić na noc, a rano dokładnie wypłukać i osuszyć przedmiot.

Więcej o: