Jak pozbyć się pluskiew? Te domowe sposoby pomogą ci w walce ze szkodnikami

Pluskwa domowa to pasożyt, którego z pewnością nie chcesz zobaczyć na swoim łóżku. Mały insekt żywi się krwią, a o jego obecności najczęściej świadczą zaczerwienione i swędzące ugryzienia na ciele. Likwidacja tego szkodnika może być naprawdę uciążliwa. W takim razie, jak pozbyć się pluskiew? Ułatwią to sprawdzone sposoby i triki.

Walka z pluskwami potrafi być żmudna i trwać naprawdę długo. Czy można je usunąć w szybki i stosunkowo prosty sposób? Tak! Jeśli nie wiesz, tak pozbyć się pluskiew na własną rękę, koniecznie poznaj te sprawdzone triki. 

Zobacz wideo Płyny na owady - naturalne sposoby na pozbycie się insektów

Jak wyglądają i skąd biorą się pluskwy? Dzięki tym informacjom od razu je rozpoznasz

Pluskwa domowa to drobny owad wielkością odpowiadający małej pestce jabłka. Dorosły osobnik osiąga do 5 mm. Insekty mają czerwonawo-brązowy trwały pancerzyk, a ich ciała są owalne i płaskie. Nie mają skrzydeł oraz nie są w stanie skakać, jednak potrafią doskonale ukryć się w różnego rodzaju szczelinach i zakamarkach. Stworzenia żywią się wyłącznie krwią. Ich wygląd zmienia się nieco po jej spożyciu — ich odwłok rozdyma się i nabiera mocno brązowego koloru. 

Według popularnego mitu pluskwy pojawiają się w domach z powodu brudu. Prawda jest taka, że insekty mogą zalęgnąć się wszędzie, gdzie będą miały stały dostęp do pokarmu. Pluskwy są przynoszone do domu wraz z człowiekiem. Można na nie natrafić w hotelach (nawet tych 5. gwiazdkowych), kinach, czy komunikacji miejskiej. Jak sprawdzić, czy naszą przestrzeń zamieszkują pluskwy? Regularne sprzątanie może pomóc ci w walce z niechcianymi szkodnikami. Częste odkurzanie, zwłaszcza przy listwach, pęknięciach w ścianach lub deskach podłogowych, pomoże ci szybciej je zauważyć. Zwróć szczególną uwagę także na dywany, chodniczki i inne podwyższone powierzchnie. 

Jak pozbyć się pluskiew? Działaj od razu po ich wykryciu!

W walce z pluskwami należy działać od razu po ich wykryciu. Owady najczęściej ukrywają się w trudno dostępnych zakamarkach, niewielkich pęknięciach, czy dziurkach. Jeśli zobaczysz je na swoim łóżku, od razu ściągnij z niego pościel. Przepierz ją w wodzie o temperaturze 60 stopni Celsjusza. W ten sposób zabijesz zarówno owady, jak i ich larwy oraz jaja. Aby osiągnąć ten sam efekt, możesz skorzystać także z parownicy. Dokładnie okadź wszystkie miejsca, w których widziałeś owady. 

Kolejnym skutecznym sposobem na pluskwy jest skorzystanie z żelu krzemionkowego. Substancja nie jest droga i bardzo możliwe, że już masz ją w swoim domu. Związek, o którym mowa, najczęściej używany jest do usuwania wilgoci z produktów spożywczych oraz butów. Małe woreczki, które zwykle wyrzucasz po wyciągnięciu z pudełka, niezwykle skutecznie działają na pluskwy. Jeśli jednak mieszkasz z małymi dziećmi lub ze zwierzętami, zrezygnuj z tego sposobu. Bezpośrednie wdychanie substancji jest szkodliwe dla zdrowia

Więcej o: