Kiedy przesadzać piwonie? O tym terminie warto pamiętać, inaczej zahamujemy kwitnienie roślin

Piwonia to długowieczna roślina ozdobna uprawiana w ogrodach na całym świecie. Znana jest od wieków. Jej uprawa może wydawać się trudna, ale wystarczy pamiętać o prostych zasadach. Przy odpowiedniej pielęgnacji może rosnąć nawet 20 lat. Sprawdź, kiedy przesadzać piwonie i jak o nie dbać.

W starożytności wierzono, że piwonie odpędzają złe duchy i moce. Kwiaty miały chronić przed koszmarami. Niektóre odmiany peonii uprawiane są również jako rośliny lecznicze. Odpowiednio pielęgnowana, może rosnąć w ogrodzie nawet przez 15 lub 20 lat. Jednym z zabiegów, o którym warto pamiętać, jest przesadzanie bylin. Jak to zrobić? Sprawdźmy.

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Kiedy przesadzać piwonie? Najlepszy termin już niedługo

Rosnące w jednym miejscu dłużej niż 10 lat piwonie mogą wymagać przesadzenia. Znakiem, że nadeszła już pora jest słabsze kwitnienie. Jest to też dobra okazja do rozmnożenia roślin. Niestety, piwonie, szczególnie krzewiaste, źle znoszą proces przesadzania i zdarza się, że po tym zabiegu nie kwitną przez 2-3 sezony. Brak kwitnienia przez tak długi czas to powszechne zjawisko. Dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i obserwować krzewy, dając im czas na odbudowanie karpy.

Piwonie najlepiej przesadzać na przełomie sierpnia i września. Zbyt późne sadzenie czy przesadzenie może sprawić, że roślina zostanie uszkodzona przez jesienne przymrozki. Lepiej nie przesadzaj peonii wiosną. Może to negatywnie wpłynąć na korzenie i kondycję samych krzewów. 

Jak przesadzać piwonie? Krok po kroku

Przesadzanie piwonii i jej rozmnażanie nie jest skomplikowane. Dobrze jednak pamiętać o tym, by zachować szczególną ostrożność, szczególnie przy wykopywaniu krzewów. Oto jak to zrobić krok po kroku.

  • Na początek obetnij wszystkie liście piwonii, na wysokości 5-10 cm.
  • Wbij widły w odległości ok. 20 cm od rośliny. Na tyle głęboko, by podważyć ziemię i wyciągnąć karpę. Pamiętaj, by robić to ostrożnie i nie uszkodzić rośliny.
  • Delikatnie strząśnij ziemię z korzeni.
  • Przy pomocy ostrego noża podziel karpę na kilka części. Każda powinna mieć kilka pąków i korzeni.
  • Usuń wszystkie zgniłe i zaschnięte części roślin.
  • Wszystkie miejsca cięć zabezpiecz preparatem grzybobójczym.

Podzielone części posadź oddzielnie w dołku o takiej głębokości, by po umieszczeniu w nim rośliny pąki znajdowały się na wysokości ok. 5 cm nad ziemią.

Więcej o: