Siedzący tryb życia skłania wielu ludzi do zadania sobie pytania, jak często powinno się ćwiczyć. Czy należy to robić codziennie? Z odpowiedzią spieszą naukowcy. Ich najnowsze wyniki badań pokazują, że kluczem do sukcesu niekoniecznie musi być regularność.
Problemem społeczeństwa jest brak czasu. Praca, dom, dzieci, przygotowywanie posiłków, sprzątanie... Doba często jest za krótka, by w ciągu dnia znaleźć jeszcze chwilę na ćwiczenia. Okazuje się jednak, że aby utrzymać efekty, nie trzeba robić tego codziennie! Oczywiście, nie można w ogóle nie uprawiać sportu. Całkowity brak aktywności fizycznej doprowadzi w końcu do nadwagi, przewlekłego zmęczenia, czy chronicznego bólu pleców.
Najnowsze wyniki badań pokazują, że dorosłym wystarczy sport o umiarkowanej aktywności przez 150 minut tygodniowo lub więcej, bądź intensywniejszy, wykonywany przez co najmniej 75 minut tygodniowo. Z kolei dzieci i młodzież na sport powinni poświęcać więcej czasu, bo około 60 minut dziennie.
Badania uwzględniają dane zdrowotne ponad 350 tysięcy osób w Stanach Zjednoczonych z lat 1997–2013. Wskazano, że osoby, które uprawiają sport tylko w weekendy, mają podobną długość życia, co regularni sportowcy. Naukowcy tłumaczą, że nie ma znaczenia, czy będziemy uprawiać sport codziennie, czy zaledwie dwa razy w tygodniu. Najważniejsze jest wyrobienie wyżej wskazanej formy tygodniowej. Wyniki zostały opublikowane przez JAMA Internal Medicine.