Insekty najczęściej można spotkać nad wodą. Dla wielu ludzi odpoczynek nad rzeką lub jeziorem to definicja wakacji. Jednak jak można cieszyć się z letniego relaksu, gdy przez cały czas jest się atakowanym przez chmarę bzyczących owadów? Jeśli chcesz się uchronić przed swędzącymi ugryzieniami wypróbuj te domowe sposoby na komary. Są banalnie proste!
Komary, jak większość owadów, mają dobrze rozwinięty zmysł węchu. To właśnie dzięki niemu potrafią wyczuć potencjalnego żywiciela. Na szczęście tę umiejętność insektów można wykorzystać przeciwko nim. Niektóre zapachy skutecznie odstraszą chmary pasożytów. Z tego powodu różnego rodzaju świecie na owady tak dobrze się sprawdzają. Czy zamiast kupować je w sklepie, można je zrobić u siebie w domu?
Tak, wystarczy, że włożysz kilka plastrów cytryny oraz limonki do niedużego słoika, a następnie dodasz do nich 3 gałązki rozmarynu oraz po 5 kropli dwóch różnych olejków eterycznych. Może to być np. woń cytrusów, eukaliptusa lub lawendy. Całość zalej wodą. Na powierzchni płynu delikatnie połóż parę świeczek z metalową podstawką. Po podpaleniu knotów ustaw słoik obok siebie. Przyjemny zapach nie tylko umili czas spędzony nad wodą, ale także skutecznie przepędzi komary.
Jeśli chcesz zapewnić sobie dodatkową ochronę przed irytującymi owadami, skorzystaj z prostego triku na spray na komary. Wystarczy, że do buteleczki z atomizerem wlejesz po 5 kropli olejków eterycznych o zapachu mięty pieprzowej i cytrusów oraz 3 krople olejku paczulowego. Całość zalej wodą destylowaną i łyżką spirytusu. Dokładnie wymieszaj substancje. Oprysk na komary możesz rozpylić na skórze, ubraniach i w pomieszczeniu. Jest on także bezpieczny dla zwierząt.
Jeśli niestety zostałeś już ukąszony przez komara, to zdradzamy banalny trik na złagodzenie swędzenia. Przyda ci się do tego świeża bazylia i cebula. Przyprawa zawiera dużo eugenolu oraz mentolu, dzięki czemu minimalizuje skutki ugryzienia. Rozetrzyj kilka listków rośliny w dłoniach, po czym natrzyj nimi bolące miejsce. Na koniec połóż na nie krążek cebuli. Zawarta w niej siarka szybko usunie jad wprowadzony przez komara do naszego organizmu.