Jak podlewać storczyki, aby pięknie kwitły? Wystarczy, że zwrócisz uwagę na ten jeden szczegół

Storczyki dzięki swoim delikatnym, wielokolorowym płatkom z miejsca stały się jednymi z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych. Roślina jest dość wymagająca do uprawy, a niewłaściwa pielęgnacja może źle wpłynąć na jej rozwój. Jak podlewać storczyki, aby pięknie kwitły? Wystarczy, że zwrócisz uwagę na ten jeden szczegół.

Storczyki, nazywane także orchideami nie należą do najtrudniejszych roślin do uprawy, jednak aby ich kwiaty pięknie kwitły, należy znać kilka podstawowych zasad. Jeden szczegół przy ich pielęgnacji może mieć kluczowy wpływ na ich rozwój. Jak podlewać storczyki, żeby były bujne i zdrowe? Oto kilka sprawdzonych trików

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Jak podlewać storczyki? Oto najważniejsze wskazówki

Storczyki pobierają najwięcej wody w godzinach porannych. To właśnie wtedy najlepiej jest podlewać rośliny, ponieważ ryzyko ich przelania jest minimalne. Pamiętaj także, aby używać przestudzonej wody o temperaturze pokojowej. Kwiaty najlepiej jest podlewać w jeden z tych dwóch sposobów. Pierwszy z nich polega na dolewaniu płynu bezpośrednio do podłoża. Po kilkunastu minutach odlej nadmiar wody z podstawki doniczki. 

Drugi sposób polega na moczeniu doniczki storczyka w misce z wodą. Cały proces nie powinien trwać dłużej niż 30 minut. Aby wzmocnić roślinę, możesz dodać do naczynia odrobinę nawozu do storczyków. Po skończonej "kąpieli" wyjmij doniczkę i poczekaj chwilę, aż nadmiar wody wypłynie z doniczki. Ponadto codziennie zraszaj liście i płatki rośliny. Uważaj jednak, aby płyn nie dotarł do podstawy łodygi i rozety liściowej. 

Nie wiesz, jak pielęgnować storczyki? Pamiętaj o tych zasadach

Najważniejszą zasadą pielęgnacji storczyków jest ich odpowiednie podlewanie. Pamiętaj, że roślinę lepiej jest przesuszyć niż przelać! Przed nawadnianiem kwiatów sprawdź ich korzenie. Jeśli są zielone, to lepiej wstrzymaj się z ich nawilżaniem. Poczekaj, aż ziemia w doniczce będzie kompletnie sucha, a jej korzenie białe. Nie lej wody bezpośrednio na liście lub rozetę liściową. Najlepiej, jeśli zamiast konewki użyjesz butelki z atomizerem. 

Więcej o: