Jak doczyścić pożółkłe ramy okienne? Jeden produkt wystarczy, aby znów wyglądały jak nowe!

Ramy okienne z tworzywa PCV mają tendencję do szybkiego żółknięcia. Jak się okazuje, żeby uniknąć niechcianego nalotu, powinno się myć je częściej od samych szyb. Czyszczenie framug jest zdecydowanie łatwiejsze, niż się to wydaje. Wystarczy, że znasz tych kilka sprawdzonych sposobów.

Żółte zacieki powstające na powierzchni ram okiennych potrafią być prawdziwą zmorą podczas domowych porządków. Jeśli jednak użyjesz tych trików, przekonasz się, że można się ich pozbyć bez większego trudu. Oto kilka sposobów na to, jak wyczyścić framugi w ekspresowym tempie. 

Zobacz wideo 3 domowe sposoby na to, by twoje okna zawsze lśniły czystością

Jak doczyścić pożółkłe ramy okienne? Zapomnij o silnych detergentach

Najważniejsze, o czym musisz pamiętać podczas mycia ram okiennych to regularność. Jeśli pozwolisz na to, żeby brud wsiąknął w plastik, to usunięcie go będzie naprawdę skomplikowane. Miej na uwadzę, jak nietrwałym materiałem potrafi być PCV. Nie dość, że ten polimer z grupy winylowych jest podatny na uszkodzenia mechaniczne, to ponadto nie radzi sobie z wieloma rozpuszczalnikami i silnymi detergentami. Podczas mycia framug stworzonych z tego materiału, możesz zapomnieć o chlorze, czy acetonie — ich działanie doprowadzi do zniszczenia ramy. 

Zamiast chemikaliów sięgnij po sprawdzone domowe sposoby. Idealnym rozwiązaniem na zabrudzone ramy okazała się soda oczyszczona. Wymieszaj proszek z ciepłą wodą, po czym nałóż substancję na pożółkłe elementy. Dzięki swoim właściwościom soda nie tylko wybieli plastik, ale także zmiękczy ciecz, dzięki czemu o wiele łatwiej pozbędziesz się osadu. Przy czyszczeniu framug pamiętaj o używaniu miękkich ściereczek i gąbek. Szorstkie materiały mogą zarysować materiał i pozostawić nieestetyczne ślady. 

Sposób na delikatne zabrudzenia. Roztwór z octu sprawdzi się tu idealnie

Na delikatniejsze zabrudzenia najlepiej jest sięgnąć po roztwór na bazie octu. Połącz ze sobą 90 ml kwasu, 120 ml wody i 30 ml soku z cytryny. Całość dokładnie wymieszaj. Tak powstałą substancją spryskaj ramy okienne. Ponownie użyj miękkiej ścierki lub gąbki i dokładnie wyszoruj framugi. Ten sposób świetnie sprawdzi się przy regularnym myciu ram. Jeśli chcesz zamaskować zapach octu, dodaj do mieszanki kilka kropel ulubionego olejku eterycznego. 

Więcej o: