Jakie są największe chrząszcze w Polsce? Jelonek rogacz (Lucanus cervus) zajmuje czołowe miejsce w takim rankingu. Jest to jeden z największych chrząszczy w Polsce, który osiąga aż sześć cm długości bez żuwaczek (część narządu gębowego owadów). Dorosłego owada można spotkać w czerwcu w lesie dębowym, gdzie żeruje na pniach drzew, żywiąc się ich sokiem.
Jelonek rogacz. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock
Chrząszcze należą do najbardziej licznego rzędu owadów, które można spotkać niemal na całej kuli ziemskiej. Ta kosmopolityczna grupa występuje w różnych warunkach na różnych kontynentach, wyjątkiem jest tutaj Antarktyda, Grenlandia oraz niektóre wyspy arktyczne, oraz lodowce wysokogórskie. Najwięcej gatunków chrząszczy występuje w lasach równikowych. Szacuje się, że rząd ten liczy 400 tysięcy gatunków, które zostały opisane, a suma wszystkich chrząszczy może wynosić nawet 1,5 miliona. Chrząszcze w Polsce to około 6-7 tysięcy gatunków.
Skrzydła chrząszczy w pierwszej parze przypominają twarde pokrywy, które chronią drugą parę skrzydeł o błoniastym charakterze. Tułów chrząszcza łączy się z odwłokiem. Ciało ma jednolity kolor, plamy na pokrywach pomagają w identyfikacji konkretnego gatunku. Cechą charakterystyczną dla chrząszczy jest rozbudowany aparat gębowy. Poza tym chrząszcze mogą mieć czułki różnej długości oraz odnóża typu bieżnego. W przypadku chrząszczy rozwój przebiega w przeobrażeniu zupełnym według następującego schematu:
jajo → larwa → poczwarka → imago
Jak już wspomniano chrząszcze występujące w Polsce to około 6-7 tysięcy gatunków. Można się na nie natknąć głównie w lesie lub ogrodzie. Poniżej prezentujemy niektóre rodziny owadów z rzędu chrząszczy w Polsce oraz odpowiadamy na pytanie, czy zagrażają one człowiekowi.
Rodziny owadów z rzędu chrząszczy w Polsce to:
Oleica krówka (Meloe proscarabaeus) to chrząszcz, którego jad może się okazać śmiertelnie niebezpieczny dla człowieka. Ten niebieskoczarny owad o metalicznym odcieniu w sytuacjach stresowych wydziela oleistą ciecz z trucizną. Śmiertelna dawka żółtej substancji dla człowieka wynosi około 0,03 g. Warto jednak podkreślić, że pojedynczy chrząszcz nie jest stanie wyprodukować takiej ilości trucizny (kantarydyny), ale i tak należy uważać nawet mała porcja, którą przeniesiemy do oczu lub nosa wywoła silne podrażnienie.
Oleica krówka Furu Maru / en.wikipedia.org / CC BY-SA 3.0
Zobacz też: Największe psy na świecie - poznaj 10 naprawdę dużych ras. Rekordziści ważą nawet 100 kg