Wlej kilka kropel do wody i umyj okna. To sprawdzony sposób na lśniące szyby bez smug

Czyste szyby bez smug i plam wcale nie muszą być trudne do osiągnięcia. Choć mycie okien nie należy do najprzyjemniejszych czynności, nie warto tego unikać. Znacznym ułatwieniem okazują się te sprawdzone sposoby na lśniące szyby.

Plamy po deszczu, odciski palców, ślady po owadach, kurz i brud na oknach to niestety częsty problem. Środki dostępne w sklepach często pozostawiają smugi. Jednym ze sposobów na ich uniknięcie jest używanie ściągaczek do okien, ściereczek z mikrofibrą, a na koniec przetarcie szyb… nylonowymi rajstopami. Okna najlepiej też myć w ciepły i słoneczny dzień. Odpowiednia pora czy narzędzia to nie wszystko. Na szczęście z pomocą przychodzą sprawdzone domowe sposoby. Dzięki nim szybko i tanio uzyskamy lśniące szyby w oknach.

Zobacz wideo Żółte plamy na desce klozetowej? Przepis na pastę, która sobie z tym poradzi

Domowy płyn do mycia okien. Wlej do wody odrobinę tego produktu

Domowy płyn do mycia okien możesz szybko i łatwo przygotować samemu. Kluczowy produkt znajdziesz w kuchennej szafce. O czym mowa? Oczywiście o occie. To najprostszy sposób na lśniące szyby, choć nie wszystkim przypadnie on do gustu. Przykry zapach octu możesz jednak zniwelować dodatkiem ziół. Jak przygotować taki płyn?

  • Wodę z octem wymieszaj w proporcji 1:1.
  • Przelej do słoika i wrzuć ulubione zioła, np. lawendę.
  • Zakręć i pozostaw w chłodnym miejscu na kilkanaście godzin, do czasu, aż mieszanka nasiąknie zapachem ziół.

Po tym czasie wyjmij zioła i przelej płyn do butelki ze spryskiwaczem. Umyj okna jak zawsze, pamiętając, by produkt stosować oszczędnie i dokładnie wytrzeć szyby ściereczką, najlepiej z mikrofibry. Taki środek doskonale sprawdzi się też do mycia luster, szyb w drzwiach, a nawet blatów w kuchni czy zlewu.

Gliceryna do mycia okien. Wystarczy kilka kropli

Innym ze sposobów na lśniące szyby jest dodanie do wody kilku kropli… gliceryny. Ta metoda przypadnie do gustu osobom, które nie przepadają za zapachem octu. Odrobina gliceryny sprawi, że na szybach wytworzy się warstwa ochronna, pozwalająca uniknąć osadzania się kurzu czy wody. Pomoże też uniknąć powstawania smug podczas mycia. Wystarczy, że do miski z wodą dodasz kilkanaście kropli (ok. 1 łyżeczkę) gliceryny. Jeśli nie masz jej pod ręką, możesz sięgnąć po odrobinę płynu zmiękczającego do tkanin. Po wymieszaniu umyj szyby i wytrzyj je do sucha ściereczką z mikrofibry.

Więcej o: