Domowe elektrolity nie tylko na upalne dni. Dodaj te składniki do wody, a twój organizm ci podziękuje

Uprawianie sportu, upalny dzień czy niewystarczająca ilość wypitej wody mogą prowadzić do utraty ważnych składników mineralnych. Jednym ze sposobów na przywrócenie równowagi są domowe elektrolity. Jak je przygotować?

Domowe elektrolity to sposób na przywrócenie równowagi organizmowi. Nie tylko po wysiłku czy odwodnieniu, lecz także w upalne dni. Samodzielnie przygotowane napoje izotoniczne nawadniają lepiej niż zwykła woda, a do tego są zdrowsze niż te dostępne w sklepach. Ich przygotowanie jest banalnie proste. Sprawdź, jak to zrobić.

Zobacz wideo Jesteś odwodniony? Zrób sobie domowy izotonik!

Napój izotoniczny ma za zadanie skutecznie nawodnić organizm i dostarczyć mu porcję elektrolitów, traconych szczególnie podczas wysiłku fizycznego i w upalne dni. Do największej utraty tych cennych składników dochodzi podczas intensywnego pocenia się organizmu. Elektrolity to po prostu jony sodu, potasu, wapnia i magnezu. Ich zadaniem jest utrzymywanie napięcia w błonach komórkowych. I to te minerały są głównymi składnikami napojów izotonicznych.

Przepis na domowe elektrolity dla dorosłych i nie tylko. To banalnie proste

Domowe napoje izotoniczne mają wiele zalet, jedną z nich jest brak sztucznych dodatków, takich jak aromaty, barwniki czy substancje konserwujące. Oto najprostszy i szybki przepis na domowe elektrolity. Do jego przygotowania potrzebujesz zaledwie 4 składników:

  • 500 ml wody niegazowanej w temperaturze pokojowej,
  • 10 g miodu,
  • szczypty soli,
  • soku wyciśniętego z jednej cytryny.

Wystarczy, że wymienione wyżej składniki wymieszasz dokładnie, najlepiej energicznie wstrząsając butelką. Pamiętaj, by tak przyrządzony napój izotoniczny pić powoli. Miód dostarczy organizmowi porcję węglowodanów, sól uzupełni braki minerałów, sok z cytryny z kolei wzbogaci napój w witaminy oraz doda mu smaku.

Elektrolity bez cukru. Co jeszcze warto pić w upalne dni?

By uzupełnić brakujące składniki mineralne, warto sięgać również po inne napoje. Jako izotonik świetnie sprawdzi się woda kokosowa czy sok z brzozy. Woda kokosowa to doskonałe źródło potasu, sodu, magnezu i wapnia. Sok z brzozy zawiera potas, cynk, wapń, magnez, witaminy z grupy B czy witaminę C. Oba napoje są więc doskonałym źródłem potrzebnych składników mineralnych. Nie zawierają też cukru. Wybierając produkty dostępne w sklepach, pamiętaj o sprawdzeniu składu.

Więcej o: