Nawet 1000 zł za wstęp do Parku Narodowego. Władze stawiają na "turystę premium"

Od przyszłego roku bilety do Parku Narodowego Komodo podrożeją z 45 złotych do ponad 1000! Jest to bez dwóch zdań jeden z najpopularniejszych celów turystycznych w Indonezji. Rząd kraju ma jednak dobry powód, aby podnieść ceny wejściówek. W grę wchodzi ochrona zagrożonego gatunku.

Park Narodowy Komodo od 1 stycznia 2023 drastycznie zwiększy ceny biletów. Za wejście na jego teren mogliśmy zapłacić zaledwie 45 zł. Od przyszłego roku cena za jedną osobę będzie wynosić około 1165 zł! Co spowodowało tę zmianę?

Zobacz wideo Wyspa Komodo zamknięta dla turystów, by chronić warany

Drastyczna zmiana ceny biletów. Wszystko dla ochrony zagrożonego gatunku

Co roku leżący w Indonezji Park Narodowy Komodo może odwiedzić prawie 300 tys. turystówTen wynik, w porównaniu do innych topowych celów turystycznych może wydawać się dość skromny, jednak nie jest to wina niskiej popularności tego miejsca. Rząd Indonezji, w celu ochrony zagrożonego wyginięciem warana z Komodo wprowadził limit gości mogących zwiedzić wyspy w ciągu roku.

 

Jednak maksymalna liczba turystów to wciąż niewystarczające ograniczenie. Od 1 stycznia 2023 cena za wstęp do Parku Narodowego wzrośnie 25-krotnie - ze 150 tys. rupii indonezyjskich (ok. 45 zł) do 3,75 mln rupii (1165 zł). Lokalne władze argumentują tę decyzję próbą ograniczenia masowej turystyki i skupieniu się kliencie premium. 

Podwyżka cen biletów może spowodować problemy. Wielu przewoźników urządziło strajk

Planowana podwyżka cen biletów miała wejść w życie już zdecydowanie wcześniej. Decyzję rządu wstrzymała pandemia, która znacznie obniżyła liczbę turystów odwiedzających wyspy. Zapowiedziane wcześniej zmiany w cenniku wzbudziły sporo negatywnych reakcji. Właściciele małych biur podróży, lokalni przedstawiciele branży hotelarskiej oraz przewoźnicy najbardziej odczują tę podwyżkę. Ostatnia grupa zorganizowała głośny strajk, który spowodował przesunięcie daty zmiany ceny biletów z sierpnia tego roku na 1 stycznia 2023. 

Pomimo głośnych głosów sprzeciwu lokalne władze twardo stoją przy swojej decyzji. Co więcej, rząd Indonezji zapewnił przedsiębiorców o tym, że liczba odwiedzających wcale nie zmaleje. Turyści premium mają nie tylko pojawiać się na wyspach w podobnych ilościach co dotychczas, ale także jeszcze bardziej napędzać lokalne biznesy. Czy będzie tak w rzeczywistości? Tego dowiemy się już w przyszłym roku

Więcej o: