Wsyp do prania pół szklanki tego produktu, a plamy znikną w mgnieniu oka. Ten środek to prawdziwy hit!

W sklepach dostępnych jest szereg produktów stosowanych do prania. I choć są skuteczne w usuwaniu zabrudzeń, skład wielu z nich jest szkodliwy dla środowiska. Coraz większą popularnością cieszą się naturalne środki stosowane zarówno do prania, jak i do zmiękczania tkanin.

Samodzielnie przygotowane mieszanki do prania i płukania tkanin to świetny sposób nie tylko na zaoszczędzenie pieniędzy, lecz także na zadbanie o środowisko. Domowe sposoby na pozbycie się zabrudzeń i zmiękczenie ubrań pozwolą również zachować ich kolor i właściwości. Sprawdź, jakie produkty możesz wykorzystać do kolejnego prania!

Zobacz wideo Żółte plamy na desce klozetowej? Przepis na pastę, która sobie z tym poradzi

Soda oczyszczona do prania. Usunie plamy i nieprzyjemne zapachy

Soda oczyszczona stosowana jest nie tylko podczas sprzątania i w kuchni. Możesz ją również stosować podczas prania, jako proszek lub dodatek do detergentu. Świetnie sprawdzi się szczególnie w praniu jasnych i białych tkanin. Dodana do zakupionego w sklepie produktu wzmocni jego działanie. Pozwoli też usunąć plamy, w tym te żółte, które często powstają na ubraniach pod wpływem potu. Jak stosować sodę oczyszczoną do prania?

  • Pół szklanki sody wsyp do pralki.
  • Uruchom standardowy cykl prania, dostosowany do tkanin.

Wlej kilka kropel do wody i umyj okna. To sprawdzony sposób na lśniące szyby bez smug Wlej kilka kropel do wody i umyj okna. Sposób na lśniące szyby bez smug

Soda oczyszczona pomoże pozbyć się plam i brzydkich zapachów, np. z dymu papierosowego. Rozjaśni zszarzałe tkaniny, a białym ubraniom przywróci dawny blask. Pozwoli też wypłukać z tkanin nadmiar detergentów i środków zmiękczających. Możesz ją wykorzystać także do namaczania silnie zabrudzonych rzeczy. Wystarczy, że rozpuścisz szklankę produktu w ciepłej wodzie, a następnie wlejesz do miski. W tak przygotowanej mieszance namaczaj ubrania przez noc.

Jeśli chcesz wzmocnić działanie środków piorących, na każde pół porcji produktu dodaj drugie tyle sody oczyszczonej.

pralka Wrzuć mokrą chusteczkę do prania i zobacz, co się stanie. Efekt zaskakuje

Domowy płyn do płukania. Przepis kosztuje grosze

Choć dodana do prania soda oczyszczona pozwoli lekko zmiękczyć ubrania, dla lepszego efektu możesz zastosować samodzielnie przygotowany płyn. Potrzebujesz:

  • 220 ml wody,
  • 40 g kwasu cytrynowego,
  • kilkunastu kropli ulubionego olejku eterycznego.

Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj w pojemniku, np. słoiku. Do płukania dodawaj kilka łyżek.

Więcej o: