Wsyp do prania pół szklanki tego produktu, a plamy znikną w mgnieniu oka. Ten środek to prawdziwy hit!

W sklepach dostępnych jest szereg produktów stosowanych do prania. I choć są skuteczne w usuwaniu zabrudzeń, skład wielu z nich jest szkodliwy dla środowiska. Coraz większą popularnością cieszą się naturalne środki stosowane zarówno do prania, jak i do zmiękczania tkanin.

Samodzielnie przygotowane mieszanki do prania i płukania tkanin to świetny sposób nie tylko na zaoszczędzenie pieniędzy, lecz także na zadbanie o środowisko. Domowe sposoby na pozbycie się zabrudzeń i zmiękczenie ubrań pozwolą również zachować ich kolor i właściwości. Sprawdź, jakie produkty możesz wykorzystać do kolejnego prania!

Zobacz wideo Żółte plamy na desce klozetowej? Przepis na pastę, która sobie z tym poradzi

Soda oczyszczona do prania. Usunie plamy i nieprzyjemne zapachy

Soda oczyszczona stosowana jest nie tylko podczas sprzątania i w kuchni. Możesz ją również stosować podczas prania, jako proszek lub dodatek do detergentu. Świetnie sprawdzi się szczególnie w praniu jasnych i białych tkanin. Dodana do zakupionego w sklepie produktu wzmocni jego działanie. Pozwoli też usunąć plamy, w tym te żółte, które często powstają na ubraniach pod wpływem potu. Jak stosować sodę oczyszczoną do prania?

  • Pół szklanki sody wsyp do pralki.
  • Uruchom standardowy cykl prania, dostosowany do tkanin.

Soda oczyszczona pomoże pozbyć się plam i brzydkich zapachów, np. z dymu papierosowego. Rozjaśni zszarzałe tkaniny, a białym ubraniom przywróci dawny blask. Pozwoli też wypłukać z tkanin nadmiar detergentów i środków zmiękczających. Możesz ją wykorzystać także do namaczania silnie zabrudzonych rzeczy. Wystarczy, że rozpuścisz szklankę produktu w ciepłej wodzie, a następnie wlejesz do miski. W tak przygotowanej mieszance namaczaj ubrania przez noc.

Jeśli chcesz wzmocnić działanie środków piorących, na każde pół porcji produktu dodaj drugie tyle sody oczyszczonej.

Domowy płyn do płukania. Przepis kosztuje grosze

Choć dodana do prania soda oczyszczona pozwoli lekko zmiękczyć ubrania, dla lepszego efektu możesz zastosować samodzielnie przygotowany płyn. Potrzebujesz:

  • 220 ml wody,
  • 40 g kwasu cytrynowego,
  • kilkunastu kropli ulubionego olejku eterycznego.

Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj w pojemniku, np. słoiku. Do płukania dodawaj kilka łyżek.

Więcej o: