19-latka próbowała uniknąć mandatu. Plany pokrzyżował jej własny samochód

Policjanci z Rawy Mazowieckiej nie spodziewali się takiej interwencji. O kolizji poinformował ich bowiem... samochód. Kierująca nim 19-latka, które próbowała uniknąć mandatu, jednak auto pokrzyżowało jej plany.

Okazuje się, że nowe technologie nie zawsze mogą działać zgodnie z naszymi oczekiwaniami. W bolesny sposób przekonała się o tym 19-latka, na którą doniosło… jej własne auto. Kobieta próbowała uniknąć mandatu i nie powiadomiła policji o kolizji, do której doprowadziła. Zrobił to za nią zainstalowany w samochodzie system.

Zobacz wideo Obowiązkowe wyposażenie roweru. Policja przypomina, co na pewno sprawdzi, kiedy zatrzyma rowerzystę

19-latka próbowała uniknąć mandatu. Plany pokrzyżował jej samochód

18 sierpnia 2022 roku około godziny 14:00 policjanci z Rawy Mazowieckiej otrzymali informację o zdarzeniu drogowym. Wiadomość została wysłana przez system Call zainstalowany w jednym z biorących udział w kolizji samochodów. Z przesłanych informacji wynikało, że komunikat został wysłany automatycznie i nikt, jak dotąd, nie nawiązał rozmowy z operatorem. Funkcjonariusze otrzymali szczegółowe dane o samochodzie oraz miejscu jego położenia.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia okazało się, że kierująca samochodem 19-latka była wyraźnie zaskoczona. Najwyraźniej próbowała uniknąć mandatu, bo nie wezwała samodzielnie odpowiednich służb. Kobieta nie zachowała bezpiecznej odległości w czasie jazdy. Wjechała w tył jadącego przed nią samochodu, prowadzonego przez 70-letniego mężczyznę, gdy ten zatrzymał się przed przejściem dla pieszych. 19-latka musiała być mocno zdziwiona, gdy dotarło do niej, że na policję doniósł na nią jej własny samochód. Nie zdawała sobie sprawy z tego, że system zadziałał automatycznie. Nie udało jej się uniknąć konsekwencji i została ukarana mandatem w wysokości 1100 zł.

System eCall. Jak to działa?

System Call to ogólnoeuropejski system szybkiego powiadamiania o wypadkach drogowych. Umożliwia szybkie ręczne lub automatyczne wezwanie pomocy poprzez połączenie z numerem alarmowym 112. Aktywowany jest dzięki czujnikom zamontowanym w samochodzie i uruchamia się np. po wystrzeleniu poduszek powietrznych. Pozwala na przesłanie danych dotyczących wypadku, w tym czasu oraz położenia pojazdu, a przede wszystkim na połączenie z numerem alarmowym.

Więcej o: