Jak usunąć żywicę z ubrania? Te domowe sposoby są niezawodne i szybko pozbędą się uporczywej plamy

Żywe choinki w domu wprowadzają z pewnością świąteczny klimat. Mogą być też jednak przyczyną plam z żywicy. Jak się ich pozbyć? Jest na to prosty sposób.

Plamy z żywicy potrafią być trudne do usunięcia, jednak znając kilka prostych trików, czynność ta będzie zdecydowanie szybsza i prostsza. 

Zobacz wideo Czyścimy osad i kamień - domowe sposoby na trudne zabrudzenia

Jak usunąć żywicę z ubrań? Sprzymierzeńcem będzie niska temperatura

Do usunięcia żywicy na pewno nie warto zabierać się do tego natychmiast. Można powiedzieć, że czas w przypadku zbrudzeń akurat tą substancją działa na korzyść, bo dobrze, żeby plama do czasu usunięcia była sucha.

Jeśli mamy dostęp do lodówki z zamrażarką, wkładamy tam brudną cześć garderoby - bluzę, spodnie czy też koszulę. Możemy ewentualnie położyć na zabrudzenie kilka kostek lodu czy zimny żelowy okład. Należy przy tym uważać, aby plama nie namokła. Po kontakcie z zimną temperaturą żywica stężeje i będzie łatwiej ją usunąć. Świeża ciągnąca i lepka może na zawsze pozostać na tkaninie. Podważać ją jest najlepiej plastikowym nożem. 

Domowe sposoby na to, jak usunąć żywicę z ubrań

Jeśli nie wymroziliśmy tkaniny, a zabrudzenia jest zaschnięte, nie wykruszamy go na siłę, bo uszkodzimy materiał. Można posiłować się innymi dostępnymi i łatwymi sposobami. Warto natrzeć plamę oliwą lub zwykłym olejkiem dla dzieci, a później usunąć to spirytusem.

Do kolejnego triku, który może nam ułatwić pozbycie się plamy, potrzebne będzie żelazko i papier do pieczenia. Przykładamy pergamin z dolnej i górnej warstwy tkaniny i podgrzanym żelazkiem prasujemy. Drobinki żywicy przykleją się do papieru, tym samym poodklejać od włókien. Metoda nie jest polecana do ubrań syntetycznych poliestrowych czy akrylowych, bo może je nieodwracalnie zniszczyć, a nawet przypalić. Można też spróbować prania w pralce przy użyci specjalnego programu. Dobrze jednak wcześniej natrzeć zabrudzenia szarym mydłem i dodać środka odplamiającego.

Więcej o: