Czy można oszukać kasę samoobsługową? Nieuczciwych klientów taka próba może słono kosztować

Sąd Okręgowy w Zielonej Górze ogłosił wyrok w sprawie klienta, który zamienił kod kreskowy drogich perfum na o wiele tańszego produktu. To zdarzenie miało miejsce przy kasie samoobsługowej. Jak się okazuje, taki eksces nie jest próbą oszustwa, a kradzieżą. Jakie konsekwencje czekają "łowców okazji"?

Pierwszy wyrok, który zapadł w sprawie mężczyzny, który kupił flakonik drogich perfum po niewłaściwej cenie, skazywał go na 3 miesiące pozbawienia wolności. Jednak sąd odwoławczy zmienił go na 1500 złotych grzywny, uznając, że doszło do kradzieży, a nie oszustwa. W jaki sposób uargumentowano tę decyzję?

Zobacz wideo Kręcił "bączki" na parkingu przed sklepem, a potem próbował uciec policji

Zmienił cenę perfum w kasie samoobsługowej. Groziła mu kara pozbawienia wolności

Karę trzech miesięcy pozbawienia wolności dla nieuczciwego klienta z Zielonej Góry, sąd zmienił na grzywnę w wysokości 1500 złotych. Uznano, że zachowania mężczyzny nie można uznać za "oszustwo mniejszej wagi". Dlaczego? Głównym powodem tego orzeczenia był brak osoby, której oskarżony mógł oszukać. Sędzia zaznaczył, że:

Sąd rejonowy bowiem (...) zupełnie pominął fakt, iż przestępstwo z art. 286 k.k. można popełnić wyłącznie na szkodę osoby.

"Oszustwo" kasy samoobsługowej porównano do kradzieży z bankomatu. W rozumieniu art. 286 k.k nie może dojść do tego wykroczenia bez udziału drugiej osoby. Co więcej, sąd podkreślił, że oskarżony jedynie wykorzystał niedociągnięcie w programowaniu maszyny. Nie wprowadził przy tym w błąd innego człowieka, czy też nie wykorzystał przewagi spowodowanej błędnym postrzeganiem rzeczywistości przez konkretną osobę.

Dlaczego zmiana wyroku sądu była tak ważna? Różnice pomiędzy oszustwem a kradzieżą

Zmiana wyroku dokonana przez sąd odwoławczy okazała się bardzo istotna. W przypadku kradzieży do 500 złotych mowa o wykroczeniu, które podlega jedynie karze finansowej. Oszustwo, nieważne na jaką kwotę,  kwalifikowane jest jako przestępstwo. W takich przypadkach sąd może ukarać skazanego karą do 8 lat pozbawienia wolności! Co więcej, polski rząd, w związku z rosnącą inflacją, planuje zwiększenie progu kradzieży do 800 złotych. 

Więcej o: