Pielęgnacja fikusa może być prostsza, niż się wydaje. Wypróbuj ten trik, aby roślina bujnie zakwitła

W ciągu kilku ostatnich lat fikus stał się jedną z najpopularniejszych roślin domowych i biurowych. Nie dość, że roślina jest stosunkowo prosta w uprawie, to w dodatku jest naprawdę ładna. Jego bujne liście i egzotyczny wygląd z miejsca przykuwają uwagę. Oto garść porad i przydatnych trików na to, aby fikus pięknie rozkwitł.

Fikus i jego różne odmiany to nie tylko naprawdę ładna roślina, ale także naturalny filtr powietrza. Figowiec szybko pozbędzie się benzolu i fenolu z sypialni lub biura. Pochodzą z tropikalnych terenów Azji, Afryki i Australii, jednak dzięki temu sprawdzonemu trikowi zakwitną bujnie także w twoim domu. 

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Jak zadbać o fikus? Kwiat ma jasno określone preferencje

Fikus to jedna z niewielu roślin, które dość jasno "komunikują" właścicieli o swoich potrzebach. W niekorzystnych warunkach szybko zrzucają liścieKwiaty przede wszystkim nie znoszą przenoszenia. Z tego powodu dobrze zastanów się nad miejscem, w którym ustawisz figowiec. Fikus jest światłolubny, nie oznacza to jednak, że można wystawiać go na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Z tego powodu lepiej unikaj hodowania go w pobliżu okien wychodzących na południe.

Idealne temperatury dla jego rozwoju to około 20 stopni Celsjusza latem i 15 zimą. Figowce powinno się dość często podlewać. Najlepiej jest zraszać jego liście wodą z butelki z atomizerem. Możesz także oblewać je delikatnym strumieniem pod prysznicem. Kwiaty nie tolerują jednak zbyt dużej ilości wody. Każdy nadmiar szybko usuwaj z podstawki pod doniczką. Pamiętaj, aby raz na jakiś czas ścierać kurz osiadający na liściach rośliny. Użyj do tego delikatnie namoczonych wacików do demakijażu.

Pielęgnacja fikusa. Pamiętaj o tym prostym triku 

Najprostszym sposobem na wzmocnienie fikusa jest kuracja za pomocą dwóch składników. Roślina najlepiej rozwija się po podlaniu miękką, odwapnioną wodą. Jeśli chcesz, aby jego liście rosły zdrowo i bujnie zastosuj prosty trik, opierający się na użyciu piwa. Wystarczy, że połączysz 50 ml alkoholu (dobrze, żeby miał powyżej 5%) ze szklanką wody. Podlewaj roślinę tym naturalnym nawozem nie więcej niż dwa razy w miesiącu. Oprócz zadbania o zdrowie fikusa, w ten sposób sprawisz także, że jego liście będę pięknie błyszczeć. 

Więcej o: