Domowe sposoby na zgagę. Są banalnie proste, a mogą szybko przynieść ulgę

Dokucza ci uczucie pieczenia w gardle? Znamy domowe sposoby na zgagę, które szybko pozwolą uporać się z problemem.

Zgaga potrafi być uciążliwa i ciężko się jej pozbyć. Są sposoby, żeby jej unikać, a nawet zminimalizować dokuczliwe objawy. Jakie? Podpowiadamy. 

Zobacz wideo Raport ONZ: Jakość produktów rolnych spadnie, ale ceny wzrosną

Domowe sposoby na zgagę? O tym warto pamiętać, by uniknąć nieprzyjemności

Jeśli dokucza ci często i nie możesz sobie z nią poradzić, musisz koniecznie włączyć do menu produkty, które złagodzą zgagę, albo w ogóle dzięki, którym udaje się ją wyeliminować. Ta nieprzyjemna dolegliwość potrafi nawet wybudzić nas w ciągu nocy, tym bardziej nie warto nie wysypiać się przez tę przypadłość. Czego unikać, żeby nie paliło nas w przełyku i zatrzymać rozwój refluksu, do którego zgaga prowadzi:

  • przed snem nie wolno jeść 2-3 godzin.
  • nie jadać produktów smażonych, ciężkostrawnych, lepiej pieczone i oczywiście gotowane
  • nie spożywać kwaśnych ogórków, kapusty, cytrusów, bo podnoszą pH soku żołądkowego
  • unikać używek, mocnej kawy, herbaty, tytoniu.

Co najlepiej się sprawdzi, gdy dopadła nas zgaga? Domowe sposoby mogą być pomocne 

Wśród produktów spożywczych są takie, które osłonią śluzówkę przełyku np. gęsty, papkowaty kisiel, są takie, które zneutralizują sok żołądkowy np. mleko. Musi to być jednak koniecznie chude mleko, tłuste nasili dolegliwości. Świetnie sprawdzą się również soki np. z marchwi i burka, gdyż mają one odczyn zasadowy i zneutralizują kwaśną treść towarzyszącą zgadze. Podobnie zioła i napary z  nich przyniosą ulgę i ukoją uczucie ciepła w gardle. Wystudzone herbatki można pić 2 - 3  razy dziennie. Ich działanie przysłuży się też innym schorzeniom ze strony układu pokarmowego.

Więcej o: