Czy można używać telefonu komórkowego w czasie burzy? Bezpieczeństwo przede wszystkim. Obalamy mity

Lato to czas słonecznej, ale też często i burzliwej pogody. Gwałtowne wyładowania są już nieodłącznym elementem tej pory roku. Niektórzy są nimi zafascynowani, inni się ich obawiają i z niepokojem reagują na pierwsze grzmoty. Wokół burz powstało wiele mitów. Jeden z nich dotyczy korzystania z telefonu komórkowego.

Wiedza o tym, jak zachowywać się w czasie gwałtownych wyładowań atmosferycznych jest bardzo ważna. Niestety, wokół burz powstało wiele mitów. Część z nich nie ma zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością, inne z kolei mają nas po prostu przestrzec przed sytuacjami, które mogą nieść ze sobą niebezpieczeństwo. Z tego powodu często zaczynamy zastanawiać się, czy można używać telefonu w czasie burzy. Sprawdźmy, czy faktycznie jest to niebezpieczne.

Zobacz wideo Dlaczego 5G straszy?

Czy można korzystać z telefonu w czasie burzy?

Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez współczesnych technologii, w tym bez telefonu komórkowego. I choć te urządzenia są już dla nas codziennością, wciąż budzą w nas pewne obawy. Szczególnie w czasie burzy, gdy słyszymy pierwsze grzmoty, często natychmiast odłączamy od prądu wszystkie urządzenia tj. telewizor, komputer czy router i wyłączamy telefony komórkowe. O ile ta pierwsza czynność ma sens i jest jedną z podstawowych czynności, jakie powinniśmy wykonać w czasie gwałtownej burzy, o tyle wyłączanie telefonu już niekoniecznie.

19-latka próbowała uniknąć mandatu. Plany pokrzyżował jej własny samochód (zdj. ilustracyjne) 19-latka chciała uniknąć mandatu. Plany pokrzyżował jej własny samochód

Mit ten jest związany z przekonaniem, że w czasie burzy piorun może uderzyć w osobę korzystającą z telefonu. Emitowane przez urządzenia mobilne pole elektromagnetyczne jest tak naprawdę niewielkie i nie jest w stanie ściągnąć piorunów. Te nie są również przyciągane przez fale radiowe. Skąd ten mit? Na całym świecie co jakiś czas dochodzi do podobnych nieszczęśliwych wypadków, jest to jednak często po prostu przypadek. Do tego w czasie burzy faktycznie nie powinniśmy korzystać z telefonów stacjonarnych, co mogło wpłynąć na powstanie tego mitu. Wyłączanie telefonu komórkowego, szczególnie w domu, nie ma sensu. Nie musimy tego robić, a korzystanie z tego urządzenia nie wiąże się z niebezpieczeństwem.

Park Narodowy Komodo 1000 zł za wstęp do Parku Narodowego. Władze stawiają na "turystę premium"

Na co uważać w czasie burzy? Zasady zachowania bezpieczeństwa

W czasie burzy warto odłączyć od źródła prądu urządzenia elektroniczne. Unikniesz dzięki temu przepięć sieci, które mogą doprowadzić do uszkodzenia telewizora czy komputera. Lepiej nie korzystaj też z telefonu stacjonarnego. Jeśli burza złapie cię poza domem, pamiętaj, by unikać odkrytych miejsc, szczególnie tych znajdujących się w pobliżu wody. Nie chowaj się pod drzewami ani nie zatrzymuj się na wysoko położonych punktach.

Więcej o: