Jak i kiedy sadzić krokusy? Pamiętaj o tym terminie, by cieszyć się pięknymi kwiatami na wiosnę

Pojawiające się pod śniegiem krokusy to jeden z pierwszych zwiastunów wiosny. Fioletowe dywany każdego roku przyciągają tłumy turystów w Tatrach. Kwiaty te możemy również uprawiać w naszych ogrodach. Jak i kiedy sadzić krokusy, by cieszyć się nimi na wiosnę? Sprawdźmy!

Krokusy to jedne z najpopularniejszych roślin kwitnących wiosną. Świadczą o tym, chociażby tłumy turystów, które co roku obserwować można w Dolinie Chochołowskiej. Pierwsze kwiaty mogą pojawić się już na przełomie lutego i marca. By móc cieszyć się fioletowymi dywanami w naszym ogródku, warto pamiętać o odpowiednim terminie. Sprawdź, kiedy sadzić krokusy i jak to zrobić.

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Kiedy sadzi się krokusy? Odpowiedni termin już niedługo

Krokusy, znane też jako szafran, uprawiane są od lat nie tylko jako rośliny ozdobne. Z szafranu uprawnego produkuje się najdroższą przyprawę na świecie. W Polsce, jako gatunek rodzimy, wyróżnić możemy przede wszystkim objęty ochroną szafran spiski. Najpopularniejszym gatunkiem uprawianym w ogrodach jest szafran wiosenny. Odmiany krokusów występują nie tylko w fioletowym kolorze. Możemy więc zdecydować się na jednolity trawnik lub postawić na wielokolorową kompozycję.

Niezależnie od odmiany, cebulki krokusów najlepiej jest sadzić na około 6 tygodni przed wystąpieniem pierwszych jesiennych przymrozków. Najlepiej zaopatrzyć się w nie już we wrześniu i jak najwcześniej wkopać je w ogrodzie. Cebulki ponownie zakwitną w kolejnym sezonie.

Jak sadzić krokusy? W trawie i nie tylko

Po zaopatrzeniu się w odpowiednią liczbę cebulek wybierz odpowiednie miejsce. Krokusy nie powinny stać w wodzie, ponieważ wiosną mogą nie zakwitnąć. Gleba powinna być żyzna, a miejsce słoneczne i z dobrym odpływem wody. Rośliny te dobrze jest sadzić w większych rabatach.

  • Po wybraniu miejsca pozbądź się chwastów i kamieni.
  • Wykop dołki o głębokości ok. 5-6 cm. Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej odległości między cebulkami. Powinna ona wynosić ok. 10 cm, w zależności od wielkości bulwy.
  • Cebulki umieść w dołku czubkami ku górze. Przysyp je ziemią.
  • Po zakopaniu cebulek obficie podlej ziemię i delikatnie ubij rabatki.

Jesienią nie musisz podlewać krokusów, chyba że wrzesień i październik okażą się ciepłe i bezdeszczowe. Nie przesadzaj jednak z ilością wody. Krokusy możesz również zasadzić w doniczkach. Wybierz dużą i głęboką donicę, a na dnie wysyp warstwę keramzytu. Pamiętaj też o zachowaniu odstępu między cebulkami.

Więcej o: