Trujący ogród to jedyne takie miejsce na Ziemi! Nietypowa atrakcja tylko dla odważnych

Trujący ogród to jedyna taka atrakcja na świecie. Po przejściu za bramę zobaczysz ponad 100 silnie trujących gatunków roślin. Zwiedzający pod żadnym pozorem nie mogą dotykać, wąchać ani próbować kwiatów, liści, czy łodyg. Czasem samo zbliżenie się do upraw może skutkować silnym zatruciem. Gdzie znajduje się ten nietypowy ogród?

The Poison Garden znajdujący się w angielskim hrabstwie Northumberland to nie lada gratka dla wszystkich turystów lubiących adrenalinę. Hodowane w nim rośliny zagrażają zdrowiu, a zbyt długie obcowanie z niektórymi gatunkami może nawet doprowadzić do śmierci. W ogrodzie zarejestrowano przypadki zwiedzających, którzy mdleli po krótkim kontakcie z toksynami. Jakie rośliny wywołują takie efekty?

Zobacz wideo Tajemnice warszawskiego Parku Fontann. Zeszliśmy do podziemi, aby zobaczyć, jak wygląda obsługa show

Najbardziej toksyczna roślina w księdze rekordów Guinessa. Zobaczysz ją w The Poison Garden!

Już na samym wejściu do ogrodu Alnwick zwiedzający ostrzegani są o potencjalnym niebezpieczeństwie. Żelazna brama prowadząca do jego wnętrza oznaczona jest czaszkami i napisem "Te rośliny mogą cię zabić". O silnych toksynach wypowiadał się jeden z przewodników po tej nietypowej atrakcji, David Smith. - Zanim odwiedzający będą mogli przekroczyć bramę ogrodu, muszą przejść przez specjalną kontrolę bezpieczeństwa — komentował w wywiadzie dla BBC Travel. 

W ogrodzie znaleźć można 100 silnie toksycznych okazów flory. Jedną z nich jest rącznik, uznany przez księgę rekordów Guinessa za najbardziej trującą roślinę na świecie. Wiele drzew i kwiatów hodowanych w The Poison Garden rośnie dziko na terenach Wielkiej Brytanii, a także Polski. Pod lupę można wziąć choćby popularny rododendron. Jego liście są bogate w grajanotoksynę, silną neurotoksynę. Spożycie tej substancji wiąże się m.in. z obniżeniem częstotliwości skurczów serca, nudnościami i zaburzeniami świadomości. 

 

Gdzie można kupić bilety do trującego ogrodu? Wejściówki nie są tak drogie, jak mogłoby się wydawać

Za bilety do ogrodu Alnwick należy zapłacić 15.95 funtów brytyjskich, co w przeliczeniu na naszą walutę wynosi niecałe 90 złotych. Z wejściem do The Poison Garden wiąże się kilka zobowiązań. Osoby poniżej 16. roku życia nie mogą go zwiedzać bez towarzystwa osoby dorosłej. Ponadto na terenie ogrodu nie mogą przebywać zwierzęta. Jedynym wyjątkiem są psi opiekunowie osób z niepełnosprawnościami. 

Trujący ogród znajduje się na terenie zamku Alnwick i jest zaledwie częścią kompleksu ogrodowego. Oprócz toksycznych roślin znajdziemy tam także sad wiśniowy, wiele fontann oraz największy na świecie domek na drzewie. Wejściówki do The Poison Garden nie obejmują zwiedzania samego zamku.

Więcej o: