Jak prać firanki, by wyglądały jak nowe? Ten produkt z kuchennej szafki przywróci im dawną biel

Pranie firanek bywa prawdziwym wyzwaniem, dlatego nie robimy tego zbyt często. Zazwyczaj ściągamy je tuż po myciu okien. Zbierający się kurz, pył, zanieczyszczenia z zewnątrz i promienie słoneczne sprawiają, że firany szarzeją, żółkną i przestają wyglądać estetycznie. Sprawdź, jak prać firanki, by wyglądały jak nowe.

Firanki są osłoną przed ciekawskimi sąsiadami i przechodniami oraz, przede wszystkim, ozdobą naszych okien. Z tego powodu warto pamiętać o ich regularnym praniu. Zabrudzone i poszarzałe firany nie wyglądają bowiem estetycznie. Jak prać firanki? Co robić, by odzyskały swoją biel? Sięgnij po te domowe sposoby!

Zobacz wideo Żółte plamy na desce klozetowej? Przepis na pastę, która sobie z tym poradzi

W jakiej temperaturze prać firanki? Jak to zrobić, by ich nie zniszczyć?

Mocno zabrudzone firanki przed praniem warto namoczyć. Dzięki temu pozbędziesz się trudnych i ciężkich do usunięcia osadów. Te wiszące w salonie czy sypialni możesz namaczać w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej lub soli kuchennej, co przywróci im biel. Firanki z kuchni zanurz wcześniej w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń, który pozwoli pozbyć się osadu z tłuszczu.

Po namoczeniu przez kilka godzin odsącz materiał z nadmiaru wody i wrzuć firanki do pralki. Wybierz program do tkanin delikatnych i niskie obroty. Temperaturę dostosuj do materiału, z jakiego wykonane zostały firany. Zazwyczaj jednak idealne będzie 30-40 stopni. Jeśli nie chcesz prasować ich przed powieszeniem, wyłącz wirowanie, a po skończeniu prania od razu rozwieś je na karniszu.

Co robić, by firanki odzyskały biel? Wypróbuj te domowe sposoby

Namaczanie firanek w sodzie oczyszczonej czy soli kuchennej pozwoli je odświeżyć i rozjaśnić. Czasem jednak to nie wystarcza. Wtedy warto sięgnąć po sprawdzone sposoby. Te trzy produkty pomogą wybielić pożółkłe i zszarzałe firanki. Dzięki temu będą wyglądały jak nowe.

  • Sól kuchenna - 7 płaskich łyżek rozpuść w misce wody. Wypłucz wypraną firankę, a po chwili rozwieś na oknie.
  • Soda oczyszczona — po namoczeniu firanki w wodzie z sodą oczyszczoną, dodaj również 2-3 łyżki do pralki. Dzięki temu pozbędziesz się przebarwień.
  • Kwas cytrynowy lub sok z cytryny — mocno przebarwione i przesiąknięte różnymi zapachami firanki przed praniem zanurz w wodzie z dodatkiem kilku łyżek tego produktu. Po 30 minutach wrzuć firany do pralki.
Więcej o: