Rejestracja telewizora. Jak zarejestrować odbiornik telewizyjny? Jakie kary grożą za niedopełnienie obowiązku?

Rejestracji telewizora należy dokonać w ciągu 14 dni od wejścia w jego posiadanie. Posiadanie odbiornika RTV jest również związane z regularnym opłacaniem abonamentu. Brak uregulowania wyznaczonej opłaty wiąże się z otrzymaniem kary. Jak zarejestrować telewizor?

Czy rejestrować telewizor? 

Rejestracja telewizora to temat, który co jakiś czas powraca. W świetle obowiązujących przepisów każda osoba posiadająca w swoim domu odbiornik radiofoniczny i telewizyjny zobowiązana jest do jego rejestracji. Wynika to z ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych oraz rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych. 

Zarejestrowanie urządzenia powinno mieć miejsce w ciągu 14 dni od wejścia w jego posiadanie. Posiadanie odbiornika RTV jest również związane z regularnym opłacaniem abonamentu.

Czy kupując telewizor trzeba go zarejestrować? 

Zgodnie z wyżej wymieniona ustawą rejestracja telewizora jest obowiązkowa. Należy mieć świadomość, że niezarejestrowanie telewizora wiąże się z otrzymaniem kary, która może być dość wysoka. Za niedopełnienie ciążącego na obywatelu obowiązku ustawodawca może wyznaczyć grzywnę w wysokości 30-krotności miesięcznej opłaty abonamentowej, czyli 735 zł. Za egzekucję odpowiedzialna jest Poczta Polska. 

Zobacz wideo Jaki jest pomysł PO na media publiczne?

Rejestracja odbiornika tv w placówce. Jak wygląda procedura?

Rejestracja odbiornika możliwa jest w placówce Poczty Polskiej i za pośrednictwem Internetu. W celu zarejestrowania odbiornika radiofonicznego i telewizyjnego w placówce należy zgłosić dyspozycję rejestracji odbiorników radiofonicznych/telewizyjnych. Niezbędne będzie wypełnienie formularza "Zgłoszenia rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych albo zmiany danych". 

Rejestracja odbiornika tv przez Internet. Co musisz wiedzieć?

Rejestracja odbiornika tv przez Internet odbywa się za pośrednictwem strony Poczty Polskiej. Pierwszym krokiem jest poprawne wypełnienie elektronicznego formularza. Następnie należy poczekać na otrzymanie "Zgłoszenia rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych albo zmiany danych", który zostanie przesłany na podany adres korespondencyjny w ciągu 4 dni roboczych od dnia wysłania elektronicznego formularza. Po otrzymaniu ww. korespondencji powinno się podpisać dokument (oryginał oraz kopię) i odesłać do nadawcy. 

Po otrzymaniu podpisanej kopii ww. dokumentu Wydział Abonamentu RTV w Bydgoszczy wysyła "Zawiadomienie o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego użytkownika" wraz z formularzami polecenia zapłaty. 

Rejestracja odbiornika rtv po terminie 

Rejestracja odbiornika rtv po terminie wiąże się z otrzymaniem kary, dlatego warto dopełnić formalności w wyznaczonym terminie. Przypomnijmy, że jest to 14 dni od momentu wejścia w posiadanie urządzeń. 

Zobacz też: TVP ciągle mało. KRRiT: Abonament RTV zdrożeje o ponad 10 proc.

Więcej o: