Zła wentylacja w połączeniu z częstymi kąpielami i rozwieszanym praniem sprawiają, że poziom wilgoci w łazience wzrasta. To z kolei może prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów. Utrzymywanie porządku i częste sprzątanie może nie wystarczyć. Zanim sięgniesz po profesjonalne produkty, wypróbuj ten domowy sposób.
Nadmiar wilgoci w łazience to częsty problem. Sprzątanie, wycieranie nadmiaru wody i częste wietrzenie pomieszczenia mogą nie wystarczyć. Wtedy warto sięgnąć po sprawdzone sposoby. Jako pochłaniacz wilgoci świetnie sprawdzi się zwykły woreczek białego ryżu. Produkt ten wchłonie zarówno wilgoć, jak i nieprzyjemne zapachy. Woreczek z ryżem lub ziarenka wsypane do pojemnika możesz umieścić w różnych miejscach, w tym w szufladach i szafkach, w których trzymasz ręczniki i kosmetyki.
Zamiast ryżu, w łazience możesz też umieścić naczynie wypełnione solą morską lub sodą oczyszczoną. Wsyp je do słoika lub miseczki do połowy ich wysokości i przykryj gazą. Zabezpiecz gumką i postaw w łazience. Gdy produkt zacznie się rozpuszczać, to znak, że najwyższa pora na jego wymianę.
By ograniczyć i zapobiegać nadmiernej wilgoci w łazience, pamiętaj o kilku prostych poradach. Po każdej kąpieli wycieraj nadmiar wody, który gromadzi się wokół wanny czy prysznica. Uchylaj drzwi i okna, regularnie wietrz łazienkę. Jeśli to możliwe, pranie susz w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Upewnij się, że wentylacja działa sprawnie. Możesz przeprowadzić test płomienia. Zapaloną świeczkę lub zapalniczkę zbliż do kratki wentylacyjnej. Płomień powinien być skierowany ku otworowi wentylacyjnemu. Regularnie czyść kratkę. Pamiętaj, by w drzwiach od łazienki znajdowały się specjalne otwory umożliwiające ruch powietrza.