Marzy ci się monstera? Pielęgnacja i uprawa są banalnie proste. Sprawdź, co robić, by liście lśniły

Monstera wciąż cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród kolekcjonerów rzadkich roślin. Trudno się dziwić. Charakterystyczne liście sprawiają, że wielu osobom marzy się monstera. Pielęgnacja i uprawa tych kwiatów nie jest trudna. Sprawdź, jak dbać o monsterę!

Monstera to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Jej różne odmiany coraz częściej pojawiają się w naszych domach. I choć to roślina dość łatwa w uprawie, warto pamiętać o jej wymaganiach. Dzięki tym poradom będzie rosła jak szalona, a jej liście będą lśniły.

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny opryskJak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Monstera dziurawa, monstera variegata? Niezależnie od odmiany, warto pamiętać o tych zasadach

Monstera rozwija się wolno i jest to całkowicie naturalne. W ciągu roku mogą pojawić się 2 lub 3 nowe liście. Natomiast po kilku latach prawidłowej pielęgnacji monstera może osiągnąć nawet 2 metry wysokości. Warto więc o tym pamiętać, zanim zdecydujesz się na zakup. W naturze jest rośliną płożącą, z tego względu w domu potrzebuje mocnych podpór, by móc piąć się i rosnąć prawidłowo. Monstera preferuje wysoką wilgotność powietrza i jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione stanowisko. Nie lubi przeciągów oraz niskich temperatur. Ostre słońce i przelanie mogą sprawić, że na liściach monstery pojawią się plamy i przypalenia.

Jak dbać o monsterę? Pielęgnacja jest banalnie prosta

Dla monstery idealne będzie jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione miejsce. Możesz ją trzymać w pobliżu okna, które skierowane jest na wschód lub północ. Podlewaj ją, gdy podłoże przeschnie. Nie przesadzaj z ilością wody. Regularnie zraszaj liście odstaną wodą, najlepiej 2 razy w tygodniu. By zwiększyć wilgotność wokół monstery, doniczkę możesz postawić na podstawce z keramzytem i wodą. Liście wycieraj z kurzu przy pomocy wilgotnej ściereczki. Co jakiś czas możesz roślinę myć pod prysznicem, pamiętaj jednak, by wcześniej zabezpieczyć doniczkę workiem foliowym.

Liście możesz co jakiś czas przecierać skórką od banana. Dzięki temu będą pięknie błyszczeć. Skórkę możesz również wykorzystać do nawożenia.

  • Wrzuć skórkę od banana do słoika i zalej wodą.
  • Odstaw na 2 dni w ciemne i chłodne miejsce.

Po tym czasie przecedź wyciąg i rozcieńcz go odstaną wodą w proporcji 1:1. Tak przygotowanym nawozem możesz podlewać rośliny w domu i w ogrodzie.

Więcej o: