Największe nietoperze na świecie. Rekordzista waży 1,5 kg!

Największe nietoperze na świecie należą do rodziny rudawkowatych. Nazywane są kalongami, latającymi psami bądź latającymi lisami i potrafią osiągnąć naprawdę spore rozmiary. Jak wygląda największy nietoperz na świecie?

Duże nietoperze i ich cechy. Jak nietoperze radzą sobie z lataniem w nocy?

Największe nietoperze na świecie mogą budzić strach, nawet wśród osób, które na co dzień mają doświadczenie w obchodzeniu się ze zwierzętami. Nietoperze to ssaki o stosunkowo niewielkich gabarytach, często kojarzące się z ryzykiem zaplątania we włosy. Chociaż na pierwszy rzut oka nietoperze nie budzą sympatii, w rzeczywistości są niegroźne. Posiadają zdolność latania w zupełnej ciemności - ta cecha nazywana jest echolokacją. Echolokacja jest połączeniem technologii (sonaru) i morfologii, umożliwiającej ssakom "widzenie" przy wykorzystaniu dźwięku. Nietoperze za pomocą krtani wytwarzają fale ultradźwiękowe, emitowane następnie przez nos lub pysk. Część nietoperzy potrafi także językiem wykonywać charakterystyczne "kliknięcia".

Największe nietoperze na świecie - prawdziwi rekordziści 

Największe nietoperze na świecie należą do rodziny rudawkowatych. Rekordzistami są szczególnie dwa gatunki:

  • rudawka malajska (Pteropus vampyrus)
  • rudawka wielka (Pteropus giganteus). 

Największe osobniki osiągają wagę do maksymalnie 1,5 kg, długość do ok. 30 cm, zaś rozpiętość skrzydeł od 1,5 m do 1,7 m. Z wierzchu mają brązowo-czarny kolor, posiadają ciemnorudy spód, a szyja i głowa są rdzawe. Wyróżnia je doskonały wzrok i węch.

Rudawka wielkaRudawka wielka Guérin Nicolas, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4295092

Zobacz wideo Nietoperze są żywym barometrem zmian klimatycznych. W Polsce szybko ubywa gatunków zimnolubnych

Największy nietoperz na świecie - kalong, latający pies i latający lis 

Nietoperze z rodziny rudawkowatych nazywa się kalongami, latającymi psami bądź latającymi lisami. Żyją w stadach - głównie w gromadach liczących po więcej niż 100 osobników. Są owocożerne i dlatego spędzają czas głównie na drzewach, licznie je obsiadując. Doprowadza to często drzewa do całkowitej utraty liści. Naturalnie kalongi zamieszkują południowo-wschodnią Azję i Archipelag Sundajski. Można je także zobaczyć na żywo w niektórych ogrodach zoologicznych.? 

Największy nietoperz w Polsce. Gdzie można je zobaczyć?

W Polsce mamy niespełna trzydzieści gatunków nietoperzy. Każdy z tych gatunków objęty jest ochroną prawną. Największy polski nietoperz to borowiec wielki. W porównaniu do kalongów jest naprawdę niewielki - jego ciało ma długość maksymalną 8 cm, zaś rozpiętość skrzydeł 46 cm. Borowiec żyje w dziuplach, szczelinach i jaskiniach leśnych. Może zadomowić się również w piwnicy, na strychu i w niezamieszkanych budynkach. 

Zdarza się, że nietoperz może wlecieć do domu. Jak w takim wypadku należy postąpić? Przede wszystkim należy zachować spokój i nie wykonywać gwałtownych ruchów. Z pomieszczenia należy wyprowadzić inne znajdujące się w nim zwierzęta i zamknąć drzwi, aby nietoperz nie dostał się wgłąb mieszkania. Następnie należy zgasić wszystkie źródła światła i otworzyć szeroko okna, usunąć wszelkie przeszkody typu zasłony czy firany. W ten sposób ułatwimy zwierzęciu opuszczenie mieszkania. 

Należy pamiętać, że nietoperze często są nosicielami niebezpiecznych chorób, w tym również wścieklizny, dlatego należy zachować szczególną ostrożność w kontakcie z nimi. 

Zobacz też: Jest malutka, urocza i... jadowita. A do tego żyje w Polsce. Czym jest ryjówka aksamitna?

Więcej o: