Największe nietoperze na świecie. Rekordzista waży 1,5 kg!

Największe nietoperze na świecie należą do rodziny rudawkowatych. Nazywane są kalongami, latającymi psami bądź latającymi lisami i potrafią osiągnąć naprawdę spore rozmiary. Jak wygląda największy nietoperz na świecie?

Duże nietoperze i ich cechy. Jak nietoperze radzą sobie z lataniem w nocy?

Największe nietoperze na świecie mogą budzić strach, nawet wśród osób, które na co dzień mają doświadczenie w obchodzeniu się ze zwierzętami. Nietoperze to ssaki o stosunkowo niewielkich gabarytach, często kojarzące się z ryzykiem zaplątania we włosy. Chociaż na pierwszy rzut oka nietoperze nie budzą sympatii, w rzeczywistości są niegroźne. Posiadają zdolność latania w zupełnej ciemności - ta cecha nazywana jest echolokacją. Echolokacja jest połączeniem technologii (sonaru) i morfologii, umożliwiającej ssakom "widzenie" przy wykorzystaniu dźwięku. Nietoperze za pomocą krtani wytwarzają fale ultradźwiękowe, emitowane następnie przez nos lub pysk. Część nietoperzy potrafi także językiem wykonywać charakterystyczne "kliknięcia".

pająk w domuJak pozbyć się pająków z domu? Ten tani trik skutecznie je odstraszy

Największe nietoperze na świecie - prawdziwi rekordziści 

Największe nietoperze na świecie należą do rodziny rudawkowatych. Rekordzistami są szczególnie dwa gatunki:

  • rudawka malajska (Pteropus vampyrus)
  • rudawka wielka (Pteropus giganteus). 

Największe osobniki osiągają wagę do maksymalnie 1,5 kg, długość do ok. 30 cm, zaś rozpiętość skrzydeł od 1,5 m do 1,7 m. Z wierzchu mają brązowo-czarny kolor, posiadają ciemnorudy spód, a szyja i głowa są rdzawe. Wyróżnia je doskonały wzrok i węch.

Rudawka wielkaRudawka wielka Guérin Nicolas, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4295092

Zobacz wideo Nietoperze są żywym barometrem zmian klimatycznych. W Polsce szybko ubywa gatunków zimnolubnych

Największy nietoperz na świecie - kalong, latający pies i latający lis 

Nietoperze z rodziny rudawkowatych nazywa się kalongami, latającymi psami bądź latającymi lisami. Żyją w stadach - głównie w gromadach liczących po więcej niż 100 osobników. Są owocożerne i dlatego spędzają czas głównie na drzewach, licznie je obsiadując. Doprowadza to często drzewa do całkowitej utraty liści. Naturalnie kalongi zamieszkują południowo-wschodnią Azję i Archipelag Sundajski. Można je także zobaczyć na żywo w niektórych ogrodach zoologicznych.? 

Największy nietoperz w Polsce. Gdzie można je zobaczyć?

W Polsce mamy niespełna trzydzieści gatunków nietoperzy. Każdy z tych gatunków objęty jest ochroną prawną. Największy polski nietoperz to borowiec wielki. W porównaniu do kalongów jest naprawdę niewielki - jego ciało ma długość maksymalną 8 cm, zaś rozpiętość skrzydeł 46 cm. Borowiec żyje w dziuplach, szczelinach i jaskiniach leśnych. Może zadomowić się również w piwnicy, na strychu i w niezamieszkanych budynkach. 

Dzieci i wpadki ze zwierzętami5 śmiesznych zdjęć. Lepiej nie zostawiać dzieci samych z pupilami

Zdarza się, że nietoperz może wlecieć do domu. Jak w takim wypadku należy postąpić? Przede wszystkim należy zachować spokój i nie wykonywać gwałtownych ruchów. Z pomieszczenia należy wyprowadzić inne znajdujące się w nim zwierzęta i zamknąć drzwi, aby nietoperz nie dostał się wgłąb mieszkania. Następnie należy zgasić wszystkie źródła światła i otworzyć szeroko okna, usunąć wszelkie przeszkody typu zasłony czy firany. W ten sposób ułatwimy zwierzęciu opuszczenie mieszkania. 

Należy pamiętać, że nietoperze często są nosicielami niebezpiecznych chorób, w tym również wścieklizny, dlatego należy zachować szczególną ostrożność w kontakcie z nimi. 

Zobacz też: Jest malutka, urocza i... jadowita. A do tego żyje w Polsce. Czym jest ryjówka aksamitna?

Więcej o: