Największe nietoperze na świecie mogą budzić strach, nawet wśród osób, które na co dzień mają doświadczenie w obchodzeniu się ze zwierzętami. Nietoperze to ssaki o stosunkowo niewielkich gabarytach, często kojarzące się z ryzykiem zaplątania we włosy. Chociaż na pierwszy rzut oka nietoperze nie budzą sympatii, w rzeczywistości są niegroźne. Posiadają zdolność latania w zupełnej ciemności - ta cecha nazywana jest echolokacją. Echolokacja jest połączeniem technologii (sonaru) i morfologii, umożliwiającej ssakom "widzenie" przy wykorzystaniu dźwięku. Nietoperze za pomocą krtani wytwarzają fale ultradźwiękowe, emitowane następnie przez nos lub pysk. Część nietoperzy potrafi także językiem wykonywać charakterystyczne "kliknięcia".
Największe nietoperze na świecie należą do rodziny rudawkowatych. Rekordzistami są szczególnie dwa gatunki:
Największe osobniki osiągają wagę do maksymalnie 1,5 kg, długość do ok. 30 cm, zaś rozpiętość skrzydeł od 1,5 m do 1,7 m. Z wierzchu mają brązowo-czarny kolor, posiadają ciemnorudy spód, a szyja i głowa są rdzawe. Wyróżnia je doskonały wzrok i węch.
Rudawka wielka Guérin Nicolas, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4295092
Nietoperze z rodziny rudawkowatych nazywa się kalongami, latającymi psami bądź latającymi lisami. Żyją w stadach - głównie w gromadach liczących po więcej niż 100 osobników. Są owocożerne i dlatego spędzają czas głównie na drzewach, licznie je obsiadując. Doprowadza to często drzewa do całkowitej utraty liści. Naturalnie kalongi zamieszkują południowo-wschodnią Azję i Archipelag Sundajski. Można je także zobaczyć na żywo w niektórych ogrodach zoologicznych.?
W Polsce mamy niespełna trzydzieści gatunków nietoperzy. Każdy z tych gatunków objęty jest ochroną prawną. Największy polski nietoperz to borowiec wielki. W porównaniu do kalongów jest naprawdę niewielki - jego ciało ma długość maksymalną 8 cm, zaś rozpiętość skrzydeł 46 cm. Borowiec żyje w dziuplach, szczelinach i jaskiniach leśnych. Może zadomowić się również w piwnicy, na strychu i w niezamieszkanych budynkach.
Zdarza się, że nietoperz może wlecieć do domu. Jak w takim wypadku należy postąpić? Przede wszystkim należy zachować spokój i nie wykonywać gwałtownych ruchów. Z pomieszczenia należy wyprowadzić inne znajdujące się w nim zwierzęta i zamknąć drzwi, aby nietoperz nie dostał się wgłąb mieszkania. Następnie należy zgasić wszystkie źródła światła i otworzyć szeroko okna, usunąć wszelkie przeszkody typu zasłony czy firany. W ten sposób ułatwimy zwierzęciu opuszczenie mieszkania.
Należy pamiętać, że nietoperze często są nosicielami niebezpiecznych chorób, w tym również wścieklizny, dlatego należy zachować szczególną ostrożność w kontakcie z nimi.
Zobacz też: Jest malutka, urocza i... jadowita. A do tego żyje w Polsce. Czym jest ryjówka aksamitna?