Pierwsze na świecie ministerstwo kawy! W rządzie znalazł się też minister ds. oleju palmowego

Utworzono pierwsze na świecie ministerstwo kawy! Gospodarka tego kraju opiera się w prawie 30% na eksporcie tego produktu. W jego rządzie znalazło się też miejsce dla ministra ds. oleju palmowego. Zmiany w strukturach rządzących mają mieć realny wpływ na rozwój zaniedbanego rejonu.

Ministerstwo kawy, minister ds. oleju palmowego - jak donosi brytyjski dziennik "Guardian" te nietypowe struktury zostały powołane do życia w Papui-Nowej Gwinei. Wszystko za sprawą dużego udziału tych produktów w gospodarkę państwa. To pierwszy taki resort na świecie!

Zobacz wideo Dziwne obyczaje panujące wśród rodziny królewskiej

Skąd pomysł na ministerstwo kawy? Nowy premier państwa angażuje się w jego rozwój

Nowy premier Papui-Nowej Gwinei - James Marape, otwarcie stawia na rozwój kluczowej strefy gospodarki państwa. Około 40% dochodów z eksportu towarów pochodzi ze sprzedaży oleju palmowego, a prawie 1/3 ze zbytu kawy. Z tego powodu polityk postanowił utworzyć ministerstwo i posady, które zajmują się ożywieniem przemysłu. Ta fundamentalna gałąź rolnictwa, według nowo wybranego premiera jest w stanie przynieść państwu jeszcze większe zyski. Na chwilę obecną przyjmuje się, że 85% zbiorów nasion kawy pochodzi od drobnych rolników. Co ciekawe, rząd kraju graniczącego z Indonezją składa się z 33 osób. W jego skład wchodzi m.in. minister ds. oleju palmowego.

Rozwój gospodarki i państwa. Jak premier chce zagospodarować tereny kraju?

Głową pierwszego na świecie ministerstwa kawy został Joe Kuli. Polityk pochodzi z Doliny Wahgi w prowincji Jiwaka, która niegdyś była jedną z największych plantacji tych nasion w państwie. Obecnie ogromne połacie terenu nie są użytkowane i pokrywają je różnego rodzaju krzaki i chwasty. Minister doskonale zdaje sobie sprawę z wyzwania, przed którym został postawiony. W najbliższych latach jego głównym celem będzie odnowa plantacji na swoich rodzinnych terenach.

Więcej o: