Nagle czujesz charakterystyczny zapach spalenizny. Wracasz się, biegniesz i widzisz, zapomniałaś wyłączyć żelazko. Bez obaw. Są sposoby, żeby skutecznie je doczyścić.
Zobacz wideo
Klaudia Halejcio pokazała, jak urządziła gabinet partnera. Wnętrze ocieka luksusem. Dominuje marmur i mosiężne zdobienia
Jak wyczyścić przypalone żelazko? Sięgnij do kuchennej szafki
Powłoka, którą pokryte jest żelazko to najczęściej teflon. Zaszkodzą mu ostre gąbki, skrobanie spalenizny nożem czy czymś ostrym. Warto posłużyć się domowymi metodami z użyciem znanych dodatków:
- Ocet- skrapiamy miękką ściereczkę i pocieramy, aż zabrudzenie zniknie. Robimy to na lekko ogrzanej powierzchni. Na koniec trzeba osuszyć spód i stopkę żelazka. Sposób sprawdzi się w czyszczeniu powłok teflonowych i ceramicznych.
- Sól kuchenna- sprawdzi przy wszystkich stopach z wyjątkiem teflonowej. Trzeba rozsypać na drewnianą deskę albo stolnice sól i prasować rozgrzanym żelazkiem. Po chwili przetrzeć delikatnie, żeby ziarenkiem nie uszkodzić spodu.
Czym wyczyścić przypalone żelazko? To banalnie proste
Na tym jednak nie koniec sposobów, które pomogą nam uporać się z przypaleniem. Świetnie sprawdzi się też:
- Soda oczyszczona w połączeniu z octem - łączymy 2 łyżeczki sody z łyżką octu i taką gęstą papkę nanosimy ściereczką na stopkę. Wszystkie zabrudzenia znikną po kilku minutach. Na zakończenie przecieramy powierzchnie do sucha, żeby miksturą nie zabrudzić kolejnych ubrań.
- Jest jeszcze pomysł na wyczyszczenie żelazka przy użyciu papieru do pieczenia. Już samo jego prasowanie w wysokiej temperaturze powinno przynieść pożądany efekt. O ile nie jest to żelazko o powłoce teflonowej, można papier posypać dodatkowo solą.