Jak się pozbyć kreta z ogrodu? Odstrasz szkodnika, nie wydając ani złotówki!

Jak się pozbyć kreta z ogrodu? To pytanie może spędzać sen z powiek entuzjastom uprawiania roślin. Kopce świeżo wykopanej ziemi psują wygląd nawet najbardziej zadbanych rabat. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym szybko usuniesz niechciane szkodniki. Za jeden z nich nie zapłacisz nawet złotówki!

Szkodniki potrafią być prawdziwym utrapieniem. Jak się pozbyć kreta z ogrodu? Przede wszystkim musisz działać szybko. Nie dość, że kopce psują wygląd rabat, to kopane przez niego kopce mogą trwale uszkodzić systemy korzeniowe roślin. Oto kilka trików na to, jak odstraszyć to zwierzę od twoich upraw

Zobacz wideo Zdrowotny ogród. Te rośliny oczyszczą powietrze w domu

Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Domowe sposoby, które musisz znać

Jeśli zobaczysz w swoim ogrodzie kopce kreta, od razu zabierz się za jego odstraszanie. W ciągu 24 godzin jedno zwierzę potrafi przekopać nawet do 30 podziemnych korytarzy. Najprostszym sposobem na pozbycie się kreta z ogrodu jest użycie... swoich włosów. Jeśli jesteś właścicielem psa, możesz także użyć jego sierści. Woń owłosienia skutecznie odstraszy większość małych ssaków szkodzących ogrodowi. Wystarczy, że włożysz po kilka kosmyków do każdego z kopców. W krótkim czasie podrażnione nieprzyjemnym zapachem zwierzę poszuka innego miejsca do żerowania. 

Innym zapachem, który równie dobre sprawdza się jako straszak na krety, jest ocet. Rozcieńcz go z wodą i wlej do otworu kopca. Na sam koniec zasyp wlot. Powtarzaj ten schemat przez kilka dni. Ostry, drażniący zapach po tym czasie powinien zmusić szkodnika do "wyprowadzki". W podobny sposób działają także posiekane lub zmiażdżone ząbki czosnku.

Inne sprawdzone sposoby na kreta. O czym musisz pamiętać?

Jeśli nie chcesz, żeby w twoim ogrodzie pojawił się kret lub inne małe szkodniki, musisz pamiętać o kilku prostych zasadach. Przede wszystkim zadbaj o dobry drenaż ziemi. Zwierzę najlepiej czuje się w wilgotnej ziemi, którą o wiele łatwiej jest mu przekopać. Regularnie walcuj trawnik i zgrabiaj z niego zalegające liście lub gałęzie. Ponadto zasadź w swoim ogrodzie rośliny, których zapach jest w stanie odstraszyć kreta. Oprócz wspomnianego wcześniej czosnku świetnie w tej roli sprawdzą się: czarny bez, aksamitki, bazylia, komosa, czy narcyz.

Więcej o: