Najmniejsze polskie ptaki. Rekordzista waży około 6 gramów!

Najmniejsze polskie ptaki bez trudnu mogą nam umknąć niezauważone. Jest to możliwe dlatego, że ich wielkość nie przekracza nawet 10 cm. Jakie są inne najmniejsze polskie ptaki i gdzie można je spotkać?

Najmniejszy polski ptak, czyli mysikrólik

Najmniejsze polskie ptaki można spotkać głównie na terenach lesistych, w północno-wschodniej części kraju. Najmniejszym polskim ptakiem jest mysikrólik (łac. Regulus regulus). Kiedyś mysikróliki przyporządkowane były do rodziny pokrzewek, dziś mają osobą rodzinę mysikrólików. Okazy należące do tego gatunku ważą ok. 5 - 6 g i są długie na 9 cm. Rozpiętość skrzydeł mieści się w granicach 13 - 15 cm. 

Krzyżak to jeden z najczęściej spotykanych pająków w naszych ogrodach. Jadowite pająki w Polsce. Jak wygląda najbardziej jadowity pająk w Polsce?

Mysikrólik ma krępą sylwetkę, wyróżnia się spiczastym ogonem i stosunkowo dużą głową z czarnymi oczami. Posiada upierzenie w kolorze oliwkowozielonym, o znacznie ciemniejszym wierzchu ciała, zaś spód ma o wiele jaśniejszy. Policzki i czoło też są jaśniejsze od reszty głowy. Cechą charakterystyczną tego gatunku jest irokez na głowie w pomarańczowym lub żółtym kolorze, z czarnymi pręgami po obu stronach.

Zobacz wideo Kamerun, komunikacja dźwiękowa ptaków

Najmniejsze polskie ptaki: strzyżyki

Niewiele większy od mysikrólika jest strzyżyk. Ma około 9 - 10 cm, jednak waży do 12 gramów. Dla własnego bezpieczeństwa ten gatunek żyje raczej na uboczu, unika ludzkich skupisk - w dużej mierze prowadzi naziemny tryb życia, zatem zagrożenie stanowią dla niego np. koty. Jeśli chodzi o wygląd strzyżyka, to ma raczej drobną sylwetkę, krótki i dość szeroki ogon, który niemal nieustannie trzyma pionowo. Jego grzbiet ma rdzawobrązowy kolor, z widocznymi prążkami, spód zaś jest nieco jaśniejszy. 

Do malutkich ptaków zaliczane są również sikorki. Maleństwa te mają długość około 10 - 11 cm, zaś wagę 9 - 11 gramów. Sikorki, podobnie jak mysikrólik i strzyżyk, są ruchliwe. Wyróżnia je dość długi ogon i stosunkowo krótkie skrzydła. W upierzeniu dominuje brązowy kolor, ale jest też trochę białego, szarego i czarnego (niektóre gatunki mają sporo żółtych piór). 

Rudawka malajska Największe nietoperze na świecie. Rekordzista waży 1,5 kg!

Ptaki polskie wróblowate, czyli dominujące gatunki w Polsce

Ptaki wróblowate w Polsce to największy rząd ptaków - stanowią prawie połowę wszystkich występujących gatunków. Charakteryzują się niewielkimi rozmiarami. Mają różnorodny kształt i ubarwienie. Ich styl życia się różni pomiędzy poszczególnymi gatunkami. Można jednak wyróżnić kilka wspólnych cech. Posiadają cztery palce (z czego trzy z nich skierowane są do przodu, a jeden do tyłu), czternaście kręgów szyjnych i skrzydeł zwężających się w kierunku czubka. 

Do ptaków wróblowatych należy ponad 1500 gatunków, trudno zatem wymienić je wszystkie. Są to m.in.:

  • wróbel zwyczajny,
  • muchołówka mała,
  • drozd śpiewak,
  • kruk zwyczajny,
  • jarzębatka,
  • pliszka siwa,
  • strzyżyk zwyczajny.

Zobacz też: Zostało ci trochę chleba i dokarmiasz nim ptaki? Możesz im tylko zaszkodzić

Więcej o: