Monety z wizerunkiem Lewandowskiego wchodzą na rynek. W jednym państwie będzie można nimi płacić

Robert Lewandowski i jego transfer do FC Barcelony to bez dwóch zdań najgłośniejsze wydarzenie sportowe tego roku. Najlepszy polski piłkarz nie zatrzymuje się jednak na laurach. Na rynek trafić mają bowiem... monety z jego wizerunkiem. Co więcej, w niektórych sklepach będzie można nimi płacić.

Monety z podobizną Roberta Lewandowskiego to część serii "Droga do marzeń". W ciągu następnych sześciu lat na rynek mają trafić kolejne 54 wzory i nominały. Jak się okazuje, bilon został oficjalnym środkiem płatniczym. Za zakupy będzie można nimi zapłacić w Nowej Zelandii!

Zobacz wideo Lewandowski czy Messi? Pytamy kibiców w Barcelonie. Miażdżąca różnica

Monety z wizerunkiem Lewandowskiego. Ile kosztują?

Monety z podobizną piłkarza, jak wskazuje sama nazwa serii, mają przedstawiać drogę Roberta Lewandowskiego przez wszystkie szczeble sportowej kariery. Mennica Gdańska postanowiła pogratulować napastnikowi jego najnowszego transferu, wypuszczając na rynek wysokiej klasy bilon z podobizną zawodnika. Jako walutę wybrano dolary nowozelandzkie. Dlaczego monety zostały oficjalnym środkiem płatniczym właśnie tego państwa? Kraje Australii i Oceanii to prawdziwe numizmatyczne potęgi i to właśnie one posiadają jedne z najdroższych i najrzadszych monet na świecie. 

 

W tym roku do obiegu trafiły monety o nominałach 5$ i 50$. Nowozelandzki rząd gwarantuje możliwość zapłacenia nimi w każdym sklepie na terenie państwa. Jednak użycie tego bilonu, jak zwykłych pieniędzy, nie jest zbyt dobrą decyzją finansową.  Mennica Gdańska wypuściła odpowiednio 3000 sztuk pięciodolarówek i 200 sztuk monet o wartości 50 dolarów. Za bilon o mniejszym nominale zapłacisz w tym momencie 2199 zł, a za drugi prawie 15 tys. zł! Ponadto ich ceny stale rosną. 

Czym różnią się monety z Lewandowskim? Główną rolę odgrywa nakład

Różnica pomiędzy nominałami to tylko 45$, skąd więc taka przepaść pomiędzy ich ceną? Odpowiedź raczej nikogo nie zaskoczy. Tak duży skok pomiędzy kwotą za tańszą monetę a droższą wynika z ich nakładu. Bilon o nominale 50$ to, jak opisuje Mennica Gdańska, "doskonała moneta kolekcjonerska". Co więcej, wykonana jest z najwyższej próby srebra - 999. Jest to drugi po złocie kruszec, w którym dobrze jest lokować swój kapitał. Oba drogocenne materiały dobrze zabezpieczają finanse przed galopującą inflacją. Inwestycja w srebrne monety z Lewandowskim, z czasem może się nieźle zwrócić.

 

Monety wykonane są z ogromną precyzją. Dzięki wielokrotnym uderzeniom maszyny przeznaczonej do ich wybijania mają efekt prawdziwej głębi. Ich relief wynosi 3 mm! Rant bilonu jest numerowany. W zestawie z monetą nabywca otrzyma eleganckie drewniane pudełko oraz certyfikat autentyczności.

Więcej o: