To, jak układasz sztućce może wiele o tobie powiedzieć. Sprawdź, jak to robić, by uniknąć wpadki

To, jak odkładać sztućce po posiłku ważne jest nie tylko podczas oficjalnych uroczystości. Dzięki tej wiedzy możemy również uniknąć nieporozumień i nieprzyjemnej wpadki. Sprawdź, jak to robić i jakie znaczenie ma ułożenie sztućców.

Wizyta w eleganckiej restauracji czy na oficjalnej uroczystości może u niektórych wywoływać niepotrzebny stres. Niepokój związany jest z tym, w jaki sposób należy się zachować. I choć takie okoliczności są coraz rzadsze, warto zapoznać się z poradami dotyczącymi m.in. ułożenia sztućców. Ta wiedza przyda się nie tylko gościom, lecz także organizatorom.

Zobacz wideo Szklana butelka z kapslem i brak otwieracza? 5 sposobów na otwarcie butelki

Jak układać sztućce na stole? Ta wiedza przyda się nie tylko gospodarzom przyjęć

Wiedza dotycząca prawidłowego ułożenia sztućców na stole przyda się zarówno gościom, jak i organizatorom. Ułatwi też spożywanie posiłków w eleganckiej restauracji. Zapewne nie raz zdarzyło ci się nakryć do stołu. Sprawdź, czy robisz to właściwie.

Wbrew pozorom, układ sztućców jest bardzo prosty i logiczny. W podstawowej wersji nóż i łyżka do zupy umiejscawiane są po prawej stronie talerza, widelec — po lewej. Nóż zawsze powinien być skierowany ostrzem ku talerzowi. Łyżeczka deserowa czy widelczyki do ciasta leżą prostopadle nad górną częścią talerza. Gdy czeka cię posiłek składający się z wielu dań, na stole możesz znaleźć kilka sztućców. Te zawsze układane są zgodnie z kolejnością ich użycia, od zewnętrznej strony. Serwetkę układa się zazwyczaj po lewej stronie, czasem na pustym talerzu.

Jak odkładać sztućce po posiłku? Ta wiedza pozwoli uniknąć wpadki

Prawidłowe odkładanie sztućców po skończonym posiłku jest bardzo ważne. Przede wszystkim pozwoli uniknąć nieporozumień czy w niewerbalny sposób przekazać informacje o tym, jak oceniamy zaserwowany posiłek. Jeśli z powodu nieznajomości tego układu przypadkiem dasz znać, że ci nie smakowało, popełnisz mocną gafę.

  • Jeśli planujesz chwilową przerwę w posiłku, ułóż sztućce na godzinie ósmej i czwartej.
  • Jeśli zakończysz już posiłek, sztućce ułóż obok siebie na godzinie piątej.
  • Jeśli chcesz przekazać, że danie ci smakowało i podziękować za posiłek, sztućce ułóż równolegle obok siebie na środku talerza.
  • Jeśli chcesz dać znać, że posiłek ci nie smakował, nóż i widelec skrzyżuj poprzecznie na środku talerza.
Więcej o: