To, jak układasz sztućce może wiele o tobie powiedzieć. Sprawdź, jak to robić, by uniknąć wpadki

To, jak odkładać sztućce po posiłku ważne jest nie tylko podczas oficjalnych uroczystości. Dzięki tej wiedzy możemy również uniknąć nieporozumień i nieprzyjemnej wpadki. Sprawdź, jak to robić i jakie znaczenie ma ułożenie sztućców.

Wizyta w eleganckiej restauracji czy na oficjalnej uroczystości może u niektórych wywoływać niepotrzebny stres. Niepokój związany jest z tym, w jaki sposób należy się zachować. I choć takie okoliczności są coraz rzadsze, warto zapoznać się z poradami dotyczącymi m.in. ułożenia sztućców. Ta wiedza przyda się nie tylko gościom, lecz także organizatorom.

Zobacz wideo Szklana butelka z kapslem i brak otwieracza? 5 sposobów na otwarcie butelki

Jak układać sztućce na stole? Ta wiedza przyda się nie tylko gospodarzom przyjęć

Wiedza dotycząca prawidłowego ułożenia sztućców na stole przyda się zarówno gościom, jak i organizatorom. Ułatwi też spożywanie posiłków w eleganckiej restauracji. Zapewne nie raz zdarzyło ci się nakryć do stołu. Sprawdź, czy robisz to właściwie.

Wbrew pozorom, układ sztućców jest bardzo prosty i logiczny. W podstawowej wersji nóż i łyżka do zupy umiejscawiane są po prawej stronie talerza, widelec — po lewej. Nóż zawsze powinien być skierowany ostrzem ku talerzowi. Łyżeczka deserowa czy widelczyki do ciasta leżą prostopadle nad górną częścią talerza. Gdy czeka cię posiłek składający się z wielu dań, na stole możesz znaleźć kilka sztućców. Te zawsze układane są zgodnie z kolejnością ich użycia, od zewnętrznej strony. Serwetkę układa się zazwyczaj po lewej stronie, czasem na pustym talerzu.

Pasażerowie w samolocieNajbrudniejsze miejsce w samolocie? To nie toaleta!

Jak odkładać sztućce po posiłku? Ta wiedza pozwoli uniknąć wpadki

Prawidłowe odkładanie sztućców po skończonym posiłku jest bardzo ważne. Przede wszystkim pozwoli uniknąć nieporozumień czy w niewerbalny sposób przekazać informacje o tym, jak oceniamy zaserwowany posiłek. Jeśli z powodu nieznajomości tego układu przypadkiem dasz znać, że ci nie smakowało, popełnisz mocną gafę.

KwiatPostaw tę roślinę w sypialni, a nie pożałujesz. Zapewnia spokojny sen

  • Jeśli planujesz chwilową przerwę w posiłku, ułóż sztućce na godzinie ósmej i czwartej.
  • Jeśli zakończysz już posiłek, sztućce ułóż obok siebie na godzinie piątej.
  • Jeśli chcesz przekazać, że danie ci smakowało i podziękować za posiłek, sztućce ułóż równolegle obok siebie na środku talerza.
  • Jeśli chcesz dać znać, że posiłek ci nie smakował, nóż i widelec skrzyżuj poprzecznie na środku talerza.
Więcej o: