Trujące rośliny w Polsce. Rosną na łąkach, w parkach i ogrodach. Lepiej na nie uważaj

Nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile roślin, które spotykamy każdego dnia, może być dla nas zagrożeniem. Jakie są najbardziej trujące rośliny w Polsce? Niektóre mogą zdziwić.

O tym, by unikać spotkania z barszczem Sosnowskiego, słyszał już chyba każdy. To prawdopodobnie najbardziej znana trująca i szkodliwa roślina w Polsce. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile trujących roślin mijamy każdego dnia. Niektóre z nich rosną w naszych ogrodach, inne w parkach czy na łąkach.

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Trujące rośliny w Polsce. Rosną na łąkach, w parkach i ogrodach

Niektóre z tych roślin spotykamy każdego dnia. Nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, jakie mogą stanowić dla nas zagrożenie. Co ciekawe, mimo to niektóre z nich, np. pokrzyk, od wieków wykorzystuje się w medycynie. Sprawdź, na jakie rośliny lepiej uważać, by nie skończyło się to tragicznie.

Konwalia majowa

Wszystkie części rośliny są trujące, szczególnie dla dzieci. Objawami zatrucia są nudności i wymioty, bóle głowy czy zaburzenia pracy serca. 

 

Zimowit jesienny

Cały kwiat jest silnie trujący. Do śmiertelnego zatrucia wystarczy ok. 6 g nasion. Objawami są mdłości, trudności w przełykaniu, a w najgorszych przypadkach paraliż układu oddechowego, który doprowadza do śmierci.

 

Pokrzyk wilcza jagoda

Wszystkie części wilczej jagody są trujące. Najbardziej szkodliwe są owoce i korzenie. Jest jednak jeden składnik w owocach, który wykorzystywany jest w medycynie, a mowa tutaj o atropinie. Znajdziemy ją np. w kroplach do oczu rozszerzających źrenicę. Spożywanie wilczej jagody może być natomiast tragiczne w skutkach. Już 10-20 owoców uważa się za dawkę śmiertelną dla dorosłego człowieka. Wilczą jagodę w lesie łatwo można pomylić z czarną jagodą czy borówką.

 

Jaskier

Większość rosnących w Polsce gatunków tych kwiatów jest trująca. Najbardziej szkodliwy jest jaskier jadowity. Nawet niewielka ilość soku powoduje pęcherze i zaczerwienienie na skórze.

 

Tojad mocny

Tojad należy do wyjątkowo silnie trujących roślin. Zawiera akonitynę, której niewielka dawka może doprowadzić do śmierci. Tojad pospolicie występuje w Tatrach.

 

Złotokap zwyczajny

To jedna z najbardziej trujących roślin w Polsce i jednocześnie jeden z najbardziej pospolitych krzewów w naszym kraju. Znajdująca się w złotokapie, w szczególności w jego kwiatach i nasionach, cytyzyna paraliżuje nerwy. Najbardziej narażone na zatrucie są dzieci.

 

Cis pospolity

Drzewa te występują pospolicie w całej Europie. Cis również należy do roślin trujących. We wszystkich jego częściach znaleźć można szkodliwe związki, przede wszystkim taksynę, która może prowadzić do zatrzymania serca, podrażnień układu pokarmowego i nerwowego.

 

Szalej jadowity

Kolejna spotykana w Polsce bardzo silnie trująca roślina. Szalej zawiera cykutoksynę, bardzo toksyczny alkohol. Nawet niewielkie ilości tej rośliny powodują silne zatrucie. 

 
Więcej o: