Największe motyle świata - do kogo należy rekord? Rozpiętość skrzydeł rekordzisty wynosi 27 cm

Największe motyle świata nie tylko zachwycają urodą, ale mogą być też niezwykle wytrzymałe. Sprawdź, który owad przeżyje w najbardziej ekstremalnych warunkach i za ile wystawiono najdroższy okaz.

Największe motyle na świecie - jak powstały? 

W drodze ewolucji, konkurencja w świecie zwierząt zmusiła największe motyle na świecie do uzyskania ponadprzeciętnych rozmiarów w stosunkowo krótkim czasie. Wysoka stawka o przetrwanie przyczyniła się też do większej siły i adaptacji do życia w trudnych warunkach. Poniżej znajdziesz prawdziwych rekordzistów w następujących kategoriach:

  • największy motyl świata,
  • nocny motyl z najdłuższą trąbką,
  • największa migracja u motyli,
  • najdroższy motyl świata.

Krzyżak to jeden z najczęściej spotykanych pająków w naszych ogrodach. Największe pająki w Polsce - kto może czuć się zagrożony?

Motyle świata w największym rozmiarze - birdwing królowej Aleksandry (ornithoptera Alexandrae)

Skrzydła samicy mogą osiągnąć rozmiar nawet 27 cm, te niezwykłe największe dzienne motyle świata to nie tylko prawdziwi giganci, ale też ważny element w procesie rozmnażania roślin. Duży rozmiar pozwala im zapylić duże gatunki, które przekraczają możliwości innych owadów. Jak wygląda birdwing królowej Aleksandry? Samice można rozpoznać po ciemnobrązowych skrzydłach o kremowych łatach oraz żółtym odwłoku. Kolor samców jest jasnozielony. 

Ornithoptera Alexandrae. Zdjęcie ilustracyjneOrnithoptera Alexandrae. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Zobacz wideo W Kobyłce powstaje papier, który kochają pszczoły

Motyle na świecie - który owad ma najdłuższą trąbkę? Ćma sfinks Morgana (xanthopan Morganii)

Sfinks Morgana może pochwalić się trąbką o długości stopy. Ten niezwykły okaz jest jedynym zapylaczem storczyka madagaskarskiego, którego nektar ukryty jest na dnie długiej ostrygi. To wyjątkowy przykład symbiozy, kwiat i ćma wspierają się nawzajem we wspólnej walce o przetrwanie. 

Xanthopan. Zdjęcie ilustracyjneXanthopan. Zdjęcie ilustracyjne By Esculapio - Own work, CC BY-SA 3.0 / commons.wikimedia.org

Wszystkie motyle świata - okazy długodystansowe. Malowana dama (vanessa cardui)

Motyle na świecie, które przemieszczają się na długich dystansach to przede wszystkim malowane damy, które pokonują drogę o długości ok. 12 tys. km z tropikalnej Afryki do Skandynawii. Lot podzielony jest na kilka etapów, a motyle przemieszczają się w grupach. Cel podróży osiągają dopiero kolejne pokolenia. Te piękne motyle wyróżniają się nie tylko kolorowym ubarwieniem, ale przede wszystkim możliwością adaptacji w niemal każdym środowisku. Śmiało można stwierdzić, że wszystkie motyle świata kojarzone są głównie z malowaną damą, także w Polsce. 

Vanessa cardui. Zdjęcie ilustracyjneVanessa cardui. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Ugryzienie komara Domowy sposób na komary. Użyj tych składników i pozbądź się owadów

Najdroższy motyl świata - jaką cenę osiągnął? Sprawdzamy!

Najdroższy motyl świata to prawdopodobnie odkryty przez naukowców gatunek motyla o nazwie ornithoptera allottei, który sprzedawany jest za ok. 4000 funtów (około 21 tys. złotych). 

Zobacz też: Jak pozbyć się meszek? Te dwa produkty to prawdziwi pogromcy owadów. Na pewno masz je w kuchni

Więcej o: