Czyszczenie kratek wentylacyjnych to czynność, która nie należy do najprzyjemniejszych czy najłatwiejszych. Z tego powodu robimy to rzadko i często zapominamy o odpowiednim dbaniu o ich stan. Zabrudzona i zatkana wentylacja prowadzi do nieprawidłowej cyrkulacji powietrza w mieszkaniu, a w konsekwencji do gromadzenia się wilgoci i nieprzyjemnych zapachów. Dlatego powinniśmy pamiętać o regularnym czyszczeniu kratek, nie tylko tuż przed kontrolą przewodów kominowych. Na szczęście zadanie można sobie ułatwić dzięki tym sprawdzonym i skutecznym sposobom.
Zlokalizowane w kuchni i łazience otwory wentylacyjne pozwalają zapewnić właściwy obieg powietrza w domu. Pozwalają usuwać zapachy i wilgoć. Jak często czyścić kratkę wentylacyjną? Najlepiej robić to nie rzadziej niż co pół roku. Te zlokalizowane w kuchni warto myć jeszcze częściej. Powodem jest gromadzący się na nich tłuszcz.
Jak wyczyścić kratkę wentylacyjną? Najprostszym sposobem będzie zdjęcie jej ze ściany i wypłukanie pod ciepłą bieżącą wodą. Po usunięciu wierzchniej warstwy brudu i kurzu zanurz ją w misce z ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Pozostaw na kilka lub kilkanaście minut, a następnie przy pomocy szczoteczki dokładnie wyczyść przestrzenie pomiędzy otworami i wszelkie zakamarki.
Kratki z kuchni możesz moczyć jeszcze dłużej. Płyn do mycia naczyń pozwoli szybko pozbyć się osadu z tłuszczu. Na silne zabrudzenia świetnie sprawdzi się tabletka do zmywarki. Rozpuść ją w wodzie, a następnie wrzuć do niej kratkę. Po wyczyszczeniu wypłucz kratkę i wysusz, a następnie ponownie zamontuj na ścianie.
Zdarza się, że kratki wentylacyjnej nie da się w bezpieczny sposób zdemontować ze ściany. Co wtedy? Na początek odkurz ją przy pomocy odkurzacza. Przyda ci się drabina, by ułatwić sobie dostęp do wentylacji. Ściereczkę zanurz w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej lub płynu do mycia naczyń. Owiń nią cienki nożyk, a następnie ostrożnie wyczyść kratkę, kierując się od góry ku dołowi.
Mocno zabrudzoną kratkę możesz najpierw spryskać niewielką ilością środka do usuwania tłuszczu lub wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Pozostaw na kilkanaście minut, by rozpuścić brud. Po tym czasie wyczyść ją ściereczką owiniętą wokół noża.