Czujesz w domu nieprzyjemny zapach lub wilgoć? Pora wyczyścić wentylację! To banalnie proste

Nieprzyjemny zapach, zaduch czy odczuwana w mieszkaniu wilgoć często powodowane są przez zatkaną lub zabrudzoną wentylację. Rozwiązaniem jest jej dokładne wyczyszczenie. Sprawdź, jak to zrobić!

Czyszczenie kratek wentylacyjnych to czynność, która nie należy do najprzyjemniejszych czy najłatwiejszych. Z tego powodu robimy to rzadko i często zapominamy o odpowiednim dbaniu o ich stan. Zabrudzona i zatkana wentylacja prowadzi do nieprawidłowej cyrkulacji powietrza w mieszkaniu, a w konsekwencji do gromadzenia się wilgoci i nieprzyjemnych zapachów. Dlatego powinniśmy pamiętać o regularnym czyszczeniu kratek, nie tylko tuż przed kontrolą przewodów kominowych. Na szczęście zadanie można sobie ułatwić dzięki tym sprawdzonym i skutecznym sposobom.

Zobacz wideo Żółte plamy na desce klozetowej? Przepis na pastę, która sobie z tym poradzi

Jak wyczyścić kratkę wentylacyjną? To banalnie proste

Zlokalizowane w kuchni i łazience otwory wentylacyjne pozwalają zapewnić właściwy obieg powietrza w domu. Pozwalają usuwać zapachy i wilgoć. Jak często czyścić kratkę wentylacyjną? Najlepiej robić to nie rzadziej niż co pół roku. Te zlokalizowane w kuchni warto myć jeszcze częściej. Powodem jest gromadzący się na nich tłuszcz.

Jak wyczyścić kratkę wentylacyjną? Najprostszym sposobem będzie zdjęcie jej ze ściany i wypłukanie pod ciepłą bieżącą wodą. Po usunięciu wierzchniej warstwy brudu i kurzu zanurz ją w misce z ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Pozostaw na kilka lub kilkanaście minut, a następnie przy pomocy szczoteczki dokładnie wyczyść przestrzenie pomiędzy otworami i wszelkie zakamarki.

Kratki z kuchni możesz moczyć jeszcze dłużej. Płyn do mycia naczyń pozwoli szybko pozbyć się osadu z tłuszczu. Na silne zabrudzenia świetnie sprawdzi się tabletka do zmywarki. Rozpuść ją w wodzie, a następnie wrzuć do niej kratkę. Po wyczyszczeniu wypłucz kratkę i wysusz, a następnie ponownie zamontuj na ścianie.

Jak wyczyścić kratkę wentylacyjną bez zdejmowania? To możliwe

Zdarza się, że kratki wentylacyjnej nie da się w bezpieczny sposób zdemontować ze ściany. Co wtedy? Na początek odkurz ją przy pomocy odkurzacza. Przyda ci się drabina, by ułatwić sobie dostęp do wentylacji. Ściereczkę zanurz w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej lub płynu do mycia naczyń. Owiń nią cienki nożyk, a następnie ostrożnie wyczyść kratkę, kierując się od góry ku dołowi.

Mocno zabrudzoną kratkę możesz najpierw spryskać niewielką ilością środka do usuwania tłuszczu lub wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Pozostaw na kilkanaście minut, by rozpuścić brud. Po tym czasie wyczyść ją ściereczką owiniętą wokół noża.

Więcej o: