Regulacja okien na zimę. Gdy w domu robi się coraz chłodniej przełącz okna na tryb zimowy

Na czym polega regulacja okien na zimę? Dawniej stawiano przede wszystkim na wysoką izolacyjność. Obecnie okna powinny nieco inaczej działać latem, odmiennie zaś zimą. Ich regulacja jest więc ważna.

Regulacja okna zima - lato

Czemu tak bardzo istotna jest regulacja okna zima - lato? W wykorzystywanych dawniej skrzydłach okiennych podstawową kwestią było zapewnienie dobrej izolacji termicznej. Stąd wykorzystywanie w ich przypadku kitu, silikonu lub pianki montażowej, których zadaniem było ograniczenie przepływu powietrza. Wcale niekoniecznie jest to jednak rozwiązanie, które sprzyja tworzeniu zdrowych warunków we wnętrzu domu. Dlatego w przypadku nowoczesnych okien plastikowych stawia się na odpowiednią regulację. Dzięki niej zimą okna są szczelne, latem zaś zdolne do przepuszczania choćby niewielkich ilości powietrza. 

Brak regulacji docisku okna. Czym grozi?

Okna plastikowe są coraz bardziej popularne w polskich domach. Ich wykorzystanie jednak w dalszym ciągu bywa nieodpowiednie. Chodzi tu właśnie przede wszystkim o brak regulacji docisku okna. Przede wszystkim zaniechanie tej czynności będzie negatywnie wpływało na panujący w domu mikroklimat - będzie tak zwłaszcza wtedy, gdy rzadko dokonuje się wietrzenia pomieszczeń. Warto wiedzieć także, że:

  • Brak skorzystania z trybu zimowego to wyższe rachunki w miesiącach zimowych.
  • Niewykorzystanie trybu letniego to większe ryzyko powstawania pleśni i grzybów w miesiącach ciepłych. 
Zobacz wideo 3 domowe sposoby na to, by twoje okna zawsze lśniły czystością

Regulacja docisku okna. Podstawowe kwestie

Kluczowym zagadnieniem będzie tu regulacja docisku okna. Chodzi o zmiany w zakresie docisku uszczelki. Wykorzystuje się tu rolkę regulacyjną w formie bolca. Pomaga ona kontrolować poziom rozszczelnienia okna. Rezultatem jest zmiana natężenia przepływu powietrza pomiędzy wnętrzem domu a środowiskiem zewnętrznym. Oczywiście latem cyrkulacja musi być większa, zimą zaś jej natężenie spada.

Regulacja okien plastikowych krok po kroku

W jaki sposób przebiega regulacja okien plastikowych? Chociaż zagadnienie to może wydawać się skomplikowanym i nawet brzmi dość poważnie, to nie powinno być z nim większego kłopotu. W jaki sposób dokonać regulacji? W zasadzie wystarczy kilka kroków:

  1. Najpierw należy otworzyć okno
  2. Na okuciu okna trzeba znaleźć metalowe rolki. Zwykle znajdują się w trzech miejscach: na górze okucia, w jego środku i na dole. 
  3. Dzięki wykorzystaniu klucza inbusowego dociskamy rolki ryglujące w taki sposób, aby znajdowały się możliwie jak najbliżej uszczelek.
  4. Po dokonaniu regulacji należy dokonać kontroli tego, czy okno dobrze się zamyka. Może się bowiem okazać, że docisk jest zbyt silny i stąd problemy z zamykaniem. 
  5. Należy pamiętać, że po dociśnięciu skrzydła do ramy często klamka pracuje ciężej. Nie powinno to niepokoić, bo jest to sytuacja normalna. 

Regulacja okna balkonowego

Jak wygląda kwestia regulacji okna balkonowego? Również takie skrzydła warto wyregulować na zimę poprzez dociśnięcie skrzydła do ościeżnicy. Na szczęście sposób działania nie różni się tu specjalnie od tego, które ma miejsce w przypadku regulacji typowych okien plastikowych. 

Zobacz też: Otwieranie okien w upał. Pomoc w obniżeniu temperatury mieszkania, czy wręcz przeciwnie?

Więcej o: