Czemu tak bardzo istotna jest regulacja okna zima - lato? W wykorzystywanych dawniej skrzydłach okiennych podstawową kwestią było zapewnienie dobrej izolacji termicznej. Stąd wykorzystywanie w ich przypadku kitu, silikonu lub pianki montażowej, których zadaniem było ograniczenie przepływu powietrza. Wcale niekoniecznie jest to jednak rozwiązanie, które sprzyja tworzeniu zdrowych warunków we wnętrzu domu. Dlatego w przypadku nowoczesnych okien plastikowych stawia się na odpowiednią regulację. Dzięki niej zimą okna są szczelne, latem zaś zdolne do przepuszczania choćby niewielkich ilości powietrza.
Okna plastikowe są coraz bardziej popularne w polskich domach. Ich wykorzystanie jednak w dalszym ciągu bywa nieodpowiednie. Chodzi tu właśnie przede wszystkim o brak regulacji docisku okna. Przede wszystkim zaniechanie tej czynności będzie negatywnie wpływało na panujący w domu mikroklimat - będzie tak zwłaszcza wtedy, gdy rzadko dokonuje się wietrzenia pomieszczeń. Warto wiedzieć także, że:
Kluczowym zagadnieniem będzie tu regulacja docisku okna. Chodzi o zmiany w zakresie docisku uszczelki. Wykorzystuje się tu rolkę regulacyjną w formie bolca. Pomaga ona kontrolować poziom rozszczelnienia okna. Rezultatem jest zmiana natężenia przepływu powietrza pomiędzy wnętrzem domu a środowiskiem zewnętrznym. Oczywiście latem cyrkulacja musi być większa, zimą zaś jej natężenie spada.
W jaki sposób przebiega regulacja okien plastikowych? Chociaż zagadnienie to może wydawać się skomplikowanym i nawet brzmi dość poważnie, to nie powinno być z nim większego kłopotu. W jaki sposób dokonać regulacji? W zasadzie wystarczy kilka kroków:
Jak wygląda kwestia regulacji okna balkonowego? Również takie skrzydła warto wyregulować na zimę poprzez dociśnięcie skrzydła do ościeżnicy. Na szczęście sposób działania nie różni się tu specjalnie od tego, które ma miejsce w przypadku regulacji typowych okien plastikowych.
Zobacz też: Otwieranie okien w upał. Pomoc w obniżeniu temperatury mieszkania, czy wręcz przeciwnie?